System ochrony zdrowia jest w przededniu małej rewolucji. Sejm przyjął w piątek (25 marca) pakiet ustaw zdrowotnych. Raczej nie należy się spodziewać, że Senat wprowadzi znaczące zmiany w uchwalonych przez Sejm ustawach. Wydaje się też pewne, że prezydent Bronisław Komorowski nie zawetuje pakietu ustaw.
Sejm uchwalił pakiet ustaw zdrowotnych czyli nadchodzą zmiany w systemie ochrony zdrowia
W sumie, w piątek (25 marca), Sejm uchwalił cztery ustawy: o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (ustawa refundacyjna), o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także nowelizacje ustaw: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
W ubiegły piątek (18 marca) posłowie uchwalili piątą z ustaw pakietu zdrowotnego: o działalności leczniczej.
Posłowie nie poparli wniosków PiS, który domagał się odrzucenia wszystkich rządowych projektów, tworzących pakiet zdrowotny.
Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia przyznał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że przyjęcie pakietu wprowadzi ogromne zamieszanie w systemie zdrowia.
Koalicja zadowolona, opozycja wymienia wady
Bolesław Piecha uważa, że przeprogramowanie toku studiów w związku z likwidacją stażu lekarskiego w ramach nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, będzie potężnym przedsięwzięciem i ma obawy zarówno do tego czy temu zadaniu podołają uczelnie ja i co do efektu jakie to przyniesie.
W jego ocenie jednak najbardziej dotkliwe dla społeczeństwa będą zmiany związane z projektem ustawy refundacyjnej.
- Nieprawdą jest, że leki będą tańsze - podkreśla Piecha.
Z tym zdaniem całkowicie nie zgadza się wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia posłanka Beata Małecka-Libera (PO). Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl projekt zakłada stałą cenę leku refundowanego, którą Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem.
- Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie wynosi ona 8,91 proc.) Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych.
Zdaniem posłanki projekt ten zdecydowanie poprawi jakość w ochronie zdrowia. Dlatego liczy, że wejdzie w życie w niedługim czasie.
- W poniedziałek (28 marca) jest pierwsze posiedzenie w Senacie na temat ustawy o działalności leczniczej. Zobaczymy jakie będzie tam tempo prac. Zdaje sobie sprawę, że być może będzie konieczne wprowadzenie pewnych korekt, ale myślę, że bardziej dopracowujących przepisy niż wprowadzających istotne zmiany - przyznała nam Małecka-Libera.
Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Elżbieta Streker-Dembińska (SLD) przyznała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że była pewna, iż koalicja przegłosuje wszystkie ustawy.
- Teraz będziemy się zmagać z konsekwencjami ich wdrożenia. Wiele tych ustaw będzie wymagało poprawek, bo wiele niedociągnięć wyjdzie w trakcie ich realizacji. Ale część przepisów pozostanie, ponieważ ich realizacja jest dopiero przyszłościowa , więc od razu nie pokażą swojej prawdziwej „twarzy” - zaznacza.
Zdaniem posłanki najbardziej kontrowersyjna jest ustawa o działalności leczniczej, bo wnosi najwięcej faktycznych zmian do systemu.
Refundacja po nowemu
Zgodnie z uchwaloną tzw. ustawą refundacyjną, 17 proc. wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne będzie musiało być przeznaczane na refundację leków.
Wprowadzony ma zostać obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.
W ustawie przewidziano podatek od refundacji leków. Płacić go będą koncerny farmaceutyczne, które będą musiały oddawać 3 proc. zysku z refundacji. Te środki będą przekazywane na konto Agencji Oceny Technologii Medycznych.
Odszkodowania za błędy będą szybciej?
Nowela ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie, bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Obecnie jest to możliwe tylko poprzez proces sądowy z powództwa cywilnego.
Takie sprawy w sądzie trwają zwykle kilka lat. Zgodnie z ustawą uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej - jak podkreśla resort zdrowia - w czasie w około siedmiu miesięcy.
Odszkodowania mają dotyczyć tylko szkód związanych z opieką szpitalną w Polsce. Aby szkoda mogła być zrekompensowana, wojewódzka komisja ds. orzekania o błędach medycznych musi ustalić, że nastąpił błąd osoby lub osób wykonujących zawód medyczny.
Komisja nie będzie ustalać wysokości odszkodowania. Propozycję odszkodowania ma przedstawić zakład ubezpieczeń, który zawarł umowę ze szpitalem, w którym doszło do błędu medycznego.
Zamiast odszkodowania możliwa będzie renta. Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta (dla spadkobiercy) i 100 tys. w przypadku uszczerbku na zdrowiu (dla pacjenta). Wysokość renty może wynieść do 3 tys. zł.
Nie będzie stażu
W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy oraz staż medyczny.
Jednak zgodnie z wprowadzonymi zmianami, studenci medycyny będą zdawać Lekarski Egzamin Końcowy, studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy.
Wprowadzono zmianę zakładającą, że w związku z likwidacją stażu podyplomowego, praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów dla lekarzy oraz na V roku dla dentystów.
Wprowadzony ma być również obowiązek złożenia najważniejszych egzaminów końcowych - dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów a lekarsko-dentystycznego na IV.
E-recepta, e-rejestracja i e-skierowanie
Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie online statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej.
Możliwy będzie dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.
Szpitale będą przekształcone
W ubiegły piątek (18 marca) Sejm uchwalił ustawę o działalności leczniczej. Dotyczy ona funkcjonowania szpitali.
Nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową).
Nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki. W ustawie znajdują się także zapisy doprecyzowujące kwestię zatrudniania pielęgniarek na kontraktach w szpitalach.
Poczytaj również
-
2010-06-10
Ewa Kopacz o leczeniu za granicą: swobodny przepływ pacjentów oznaczałby krach zdrowotnego budżetu -
2014-03-28
NFZ przedstawił projekt nowych świadczeń: kompleksowe leczenie - przewlekłych ran i raka piersi -
2014-02-08
W ciągu kilku tygodni przedstawię pakiet kolejkowy. -
2010-04-26
Naukowcy: olej z oliwek może zapobiegać procesom zapalnym -
2009-05-04
Raka można w Polsce leczyć lepiej
-
2022-05-28 09:22:05
Torbiel w miejscu gdzie był guz
Ponad rok temu przeszłam operację oszczędzającą raka piersi her2 +++, niehormonalnego. W wyniku histopatologicznym po... -
2022-05-20 09:53:19
Graviola
Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w... -
2022-04-22 09:55:22
Tamoxifen a kozieradka
Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
-
2010-02-16 00:00:00
węzły chłonne pachowe
Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,... -
2006-10-25 00:00:00
Leczenie przerzutów raka piersi do kości
Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%... -
2013-09-24 20:15:00
Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?
Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest... -
2010-01-18 00:00:00
progresja choroby nowotworowej
Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych... -
2010-01-18 00:00:00
usunięcie węzłów chłonnych pachy
Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...