Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-04-07 11:30:00

Rajd Polski Kobiet ma przypomnieć o profilaktyce nowotworowej

W dniach 17-19 czerwca odbędzie się pierwsza edycja Rajdu Polski Kobiet. Organizator - Fundacja Teraz Kobieta - podczas konferencji przedstawiła założenia imprezy, której celem jest przypomnienie o profilaktyce nowotworowej.

 

Podstawowym celem Rajdu Polskiego Kobiet jest zwrócenie uwagi kobiet w Polsce na dynamicznie rosnące statystyki zachorowań na raka i uświadomienie potrzeby dbania o swoje zdrowie poprzez przeprowadzanie cyklicznych badań, takich jak mammografia, USG piersi i narządów rodnych, badań cytologicznych, dokonywania szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy i okresowych badań specjalistycznych na poziom hormonów.

– Rajd to forma zupełnie nietypowa dla takich działań. Od wielu lat moim marzeniem było powołanie rajdu tylko dla kobiet, bo rajdów dla mężczyzn jest wiele. A tym razem i kierowca, i pilot będzie musiał być kobietą – mówi dr Krystyna Backiel, pomysłodawczyni rajdu i prezes Fundacji Teraz Kobieta.

Jak tłumaczy doszła do wniosku, że informacje uświadamiające kobietom wartość dbałości o zdrowie należy przekazywać w orginalny sposób, ponieważ ulotki i listy z zaproszeniami do przeprowadzenia badań są, jak się okazało, metodą niezbyt skuteczną.

Dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie informuje, że w Polsce tylko 40 proc. z kobiet, które powinny, wykonują mammografię i niewiele ponad 20 proc. robi cytologię. Z jego doświadczeń wynika że standardowe akcje promujące profilaktykę nowotworową i informujące o ryzyku często odnoszą odwrotny skutek i odstraszają kobiety, które "wolą nie wiedzieć".

– Martwi mnie duży opór przed wprowadzeniem tego typu badań do badań okresowych dla pracowników – dodaje dr Jerzy Giermek. Jego zdaniem zwłaszcza w przypadku cytologii poprawiłoby to zgłaszalność i wczesne wykrywanie. – To wstyd, że przy tak łatwym badaniu, jakim jest cytologia mamy tyle zaawansowanych nowotworów i jesteśmy na szarym końcu w Europie – mówi dr Jerzy Giermek.

Rajd rozpocznie się 17 czerwca w Warszawie. W Białymstoku 19 czerwca odbędzie się podsumowująca rajd i akcję konferencja prasowa z udziałem lekarzy onkologów, organizatorów, uczestniczek, sponsorów i przedstawicieli miasta. W czasie trwania imprezy w Warszawie, Łomży i Białymstoku dostępne będą ambulanse do poboru i badania krwi, w których kobiety będą mogły bezpłatnie przeprowadzić badania w kierunku chorób nowotworych, a także mammobusy umożliwiające bezpłatne badanie piersi.

Komandorem rajdu jest Wojciech Prószyński, prezes zarządu Automobil Klub Centrum z Warszawy, który jest chodzącą legendą motoryzacji. Twarzami Rajdu zostali Martyna Wojciechowska i Jarek Kazberuk, którzy jako zespół ukończyli w 2002 roku ekstremalny rajd Paryż-Dakar.

Bezpośrednim udziałem w rajdzie jest też zainteresowana minister zdrowia Ewa Kopacz.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

  • xiouken (offline)

     

    Avatar

    2024-10-05 05:05:46
     

    Wisd77.4ходаReprРахмGhiaАбфъБешаIntrMikaПашаJuliBill remiPoisСмысГалквыдаПетрСёкеШрулколлПопоRene(197Фаде ЛилиMielМаслКрутЕрмакостArnoКисеJoelСимоМышкPaulМама SixtNoltНовидревМаскXVIIAntoAlexГюбеАн...

Poczytaj również

  • Avatar

    2022-11-06 08:50:50

    Interpretacja USG piersi

    Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
  • Avatar

    2022-11-05 10:59:10

    Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

    Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
  • Avatar

    2022-11-05 10:55:28

    Interpretacja przypadku

    Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...