Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-04-28 19:30:00

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o prawach pacjenta

Dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie bez konieczności wstępowania na drogę sądową umożliwi nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sejm przyjął do niej w czwartek (28 kwietnia) wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat.

 

Wprowadzono kilka poprawek dotyczących postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, które mają usprawnić te postępowania. Senackie poprawki uzupełniają i uściślają przyjęte wcześniej przez Sejm uregulowania.

Ze względu na miesięczny termin przysługujący szpitalowi i ubezpieczycielowi na ustosunkowanie się do wniosku pacjenta o ustalenie zdarzenia medycznego, z trzech do czterech miesięcy wydłużono termin przysługujący komisji na rozpatrzenie wniosku, zbadanie sprawy oraz wydanie orzeczenia.

Doprecyzowano również maksymalną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia. Zaakceptowana przez posłów poprawka Senatu mówi, że "maksymalna wysokość świadczenia w dwunastomiesięcznym okresie ubezpieczenia, w odniesieniu do wszystkich zdarzeń medycznych objętych ochroną ubezpieczeniową, wynosi 1,2 mln zł, z tym, że w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta wynosi 100 tys. zł, a w razie śmierci pacjenta - 300 tys. zł w odniesieniu do jednego pacjenta.

Dzięki poprawce senackiej w przypadku śmierci pacjenta, spadkobiercy będą mogli być reprezentowani przez jedną osobę.

Odszkodowania mają dotyczyć tylko szkód związanych z opieką szpitalną w Polsce. Komisja wojewódzka do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych nie będzie ustalać wysokości odszkodowania. W skład komisji wejdą specjaliści z dziedzin medycyny i prawa, organizacji pacjentów, Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta.

Propozycję odszkodowania ma przedstawić zakład ubezpieczeń, który zawarł umowę ze szpitalem, w którym doszło do błędu medycznego. Zamiast odszkodowania możliwa będzie renta. Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta (dla spadkobiercy) i 100 tys. w przypadku uszczerbku na zdrowiu (dla pacjenta). Wysokość renty może wynieść do 3 tys. zł.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • lulu (offline)

   

  Avatar

  2011-05-03 16:02:44
   

  "Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta (dla spadkobiercy) i 100 tys. w przypadku uszczerbku na zdrowiu (dla pacjenta)." Bardzo to dzi...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...