Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-04-28 19:30:00

NFZ: szpital musi zapewnić komplet badań pacjentowi

Brak badań lekarskich nie może być powodem odmowy przyjęcia chorego do szpitala ich przeprowadzenie jest obowiązkiem świadczeniodawcy.

 

W praktyce okazuje się jednak do takich właśnie przypadków wciąż dochodzi. Jak przyznaje na łamach Dziennika Gazeta Prawna Beata Aszkielaniec, rzecznik Łódzkiego OW NFZ do Funduszu wciąż wpływają skargi pacjentów na szpitale, które uzależniają hospitalizację pacjenta od posiadania przez niego kompletu badań diagnostycznych.

Jak podkreślają eksperci, takie działanie szpitali jest bezprawne. Zostało to jednoznacznie określone w par. 12 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 28, poz. 484 z późn. zm.).

Zgodnie z nim w przypadku zakwalifikowania pacjenta do leczenia szpitalnego, a w szczególności do planowego leczenia operacyjnego, to szpital wykonuje konieczne badania i konsultacje. Nie może więc przerzucać ich kosztów na pacjentów. Zostało to doprecyzowane w zarządzeniu prezesa NFZ z 3 listopada 2009 r. w sprawie określania warunków zawierania i realizacji umów w leczeniu szpitalnym.

Więcej: www.gazetaprawna.pl
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również