Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-05-16 20:43:44

Rokowania i leczenie

Mam 51 lat, w kwietniu przeszłam operację oszczędzającą. Z lewej piersi wycięto guz w największym wymiarze 2 cm.
ROZPOZNANIE: Carcinoma ductale G3 invasivum, pT1c. Wycięto mi 3 węzły bez przerzutów (wartownik i 2 w okolicy wartownika).
WYNIKI BADAŃ IMMUNOHISTOCHEMICZNYCH: estrogen, progesteron - odczyn ujemny, Her2'+1, p53 - dodatni odczyn jądrowy w >90% komórek nowotworowych.
Z badań genetycznych wynika, że mam mutację BRCA1. Co oznaczają wyżej podane informacje? Skierowano mnie na chemioterapię i radioterapię. Jakie są rokowania? Powiedziano mi, że mam raka złośliwego i receptory potrójnie ujemne.

BRAK EKSPRESJI RECEPTORÓW ESTROGENOWYCH I PROGESTAGENOWYCH OZNACZA, ŻE LECZENIEM UZUPEŁNIAJĄCYM - Z WYBROU - JEST CHEMIOTERAPIA. PONIEWAŻ JEST TO RAK POTRÓJNIE UJEMNY I Z CECHĄ G3 CHEMIOTERAPIA BĘDZIE MUSIAŁA BYĆ AGRESYWNA. U KOBIET Z MUTACJĄ BRCA1 ROZWAŻA SIĘ CHEMIOTERAPIĘ Z UDZIAŁEM CISPLATYNY, LECZ NADAL JEST TO EKSPERYMENT, A NIE STANDARD LECZENIA.
OBECNOŚĆ MUTACJI BRCA1 OZNACZA JEDNOCZEŚNIE, ŻE POWINNA PANI UWAŻAĆ ZARÓWNO NA DRUGĄ PIERŚ, JAK I NA NARZĄD RODNY (JAJNIKI !), GDYŻ ZWŁASZCZA TAM MOŻE SIĘ ROZWINĄĆ NOWY, NIEZALEŻNY PROCES NOWOTWOROWY. RADIOTERAPIA JEST NIEZBĘDNYM ELEMENTEM LECZENIA OSZCZĘDZAJĄCEGO. PO ZAKOŃCZONYM LECZENIU POZOSTANIE PANI TYLKO W ŚCISŁEJ OBSERWACJI.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...