Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-06-08 12:30:00

Nowe leki mogą pomóc chorym z przerzutami raka piersi do mózgu

Zastosowanie chemioterapii z lekiem celowanym może pomóc kobietom z przerzutami raka piersi do mózgu. Metoda ta jest w stanie opóźnić naświetlanie mózgu średnio o 8 miesięcy - wynika z badań francuskich naukowców.

 

Najnowsze wyniki dotyczą kobiet z rakiem piersi tzw. HER2-dodatnim. Stanowią one 20-25 proc. wszystkich pacjentek z rakiem sutka. Posiadają mutację, która sprawia, że receptor HER2 jest u nich produkowany w nadmiarze i przez to silnie stymuluje wzrost guza. Kobiety te są bardziej narażone na przerzuty i mają gorsze rokowania.

Dzięki pojawieniu się leków blokujących receptor HER2, jak trastuzumab i lapatynib, wielu z nim można obecnie pomóc. Obydwa leki blokują HER2 działając na inne jego fragmenty. Zalicza się je do tzw. leków celowanych.

Jak przypomniał prezentujący wyniki najnowszych badań w Chicago na 47. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej Thomas D. Bachelot z Centre Leon Berard, w przypadku raka piersi tzw. HER2 dodatniego, który zaczął dawać przerzuty, mózg jest częstą lokalizacją. Przerzuty do mózgu stwierdza się u 30-40 proc. pacjentek z tej grupy.

- Jest to lokalizacja bardzo źle rokująca. Dotychczas nie opracowano dobrej metody leczenia chorych z tym powikłaniem - powiedział dr hab. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie. Gdy przerzut ma postać pojedynczego guza można go usuwać chirurgicznie. Ale gdy przerzuty są rozsiane stosuje się naświetlanie całego mózgu.

W badaniach prezentowanych w Chicago udział wzięło 45 pacjentek z przerzutami raka HER2-dodatniego do mózgu, które nie przeszły wcześniej naświetlania. Zastosowano u nich kombinację chemioterapii (kapecytabina) z lapatynibem. Żadna z pań nie dostawała uprzednio tych leków.

Okazało się, że terapia zadziałała u blisko 70 proc. pacjentek. Do progresji choroby dochodziło u nich średnio po 5,5 miesiącach, a naświetlanie całego mózgu udało się opóźnić średnio o ponad 8 miesięcy.

- Stosując lapatynib z kapecytabiną po raz pierwszy uzyskano tak dobre efekty u kobiet z przerzutami raka HER2-dodatniego do mózgu, wcześniej nie poddanymi napromienianiu - skomentował dr Pieńkowski. Zdaniem autorów badań, sugerują one, że kombinacja tych leków może być dobrą alternatywą dla pacjentek z nowo zdiagnozowanymi przerzutami do mózgu. Konieczne są jednak dalsze badania na większej grupie chorych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

  • akabere (offline)

     

    Avatar

    2011-09-14 12:11:39
     

    Oj warto warto. Od roku mam przerzuty do mózgu ale chyba przez pomyłkę lekarza, który dał mi herceptynę jako leczenie uzupełniające lapatynibu nie dostanę od NFZ. "Przysługuje"po rozsiewie, który ...
  • Al_la (offline)

     

    Avatar

    • Wspiera Amazonki.net

    2011-09-14 12:56:29
     

    Musieliby Ci chyba najpierw wznowić Herceptynę, a kiedy będzie widać, ze nie działa, dopiero podać Lapatinib. Podobny przypadek z Herceptyną miała edit. Dostała Herceptynę w adjuwancie, a kiedy wy...
  • marakesz (offline)

     

    Avatar

    2011-12-09 11:00:36
     

    w leczeniu raka piersi wiele sie dzieje, ja pokladam nadzieje w medycynie personalnej i terapii genowej, ale to jeszcze troche potrwa

Poczytaj również

  • Avatar

    2022-11-06 08:50:50

    Interpretacja USG piersi

    Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
  • Avatar

    2022-11-05 10:59:10

    Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

    Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
  • Avatar

    2022-11-05 10:55:28

    Interpretacja przypadku

    Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...