Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-06-08 13:30:00

ZUS: szybkie skierowanie i bezpłatny pobyt w sanatorium w ramach prewencji rentowej

Każda osoba ubezpieczona, zagrożona długotrwałą chorobą, może bezpłatnie skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej prowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoba skierowana przez ZUS nie ponosi żadnych kosztów rehabilitacji.

 

ZUS pokrywa pełne koszty programu rehabilitacji, tzn. całodobową opiekę medyczną, zabiegi lecznicze, wyżywienie i zakwaterowanie. Zakład zwraca również równowartość kosztów podróży z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS skierowana jest do osób ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego oraz pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, ale równocześnie rokujących odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

- Celem turnusów jest rehabilitacja, która umożliwi choremu powrót do normalnego życia i aktywności zawodowej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS. Ponadto znacznie mniej kosztuje kierowanie ubezpieczonego do sanatorium nawet dwa razy do roku niż wypłacanie mu stałej renty.

Obecnie zakład kieruje na rehabilitację osoby ze schorzeniami narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatycznymi, układu oddechowego oraz po operacji gruczołu piersiowego z powodu nowotworu. Rehabilitacja odbywa się zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym. Placówka prowadzi również programy rehabilitacji kardiologicznej monitorowanej telemedycznie oraz nowotworowej.

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS wystawia lekarz prowadzący leczenie.

- Zakład ma podpisanych 106 umów na prowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej z 78 ośrodkami rehabilitacyjnymi. Czas oczekiwania na turnus jest zależny od rodzaju schorzenia. Maksymalnie oczekiwanie trwa parę tygodni - zapewnia Jacek Dziekan.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • joakil (offline)

   

  Avatar

  2011-06-21 21:39:12
   

  Jakiś czas temu dowiadywałam się w ZUSie o to i dowiedziałam się, że jeśli jestem na rencie, to mi się nie należy.
 • krakuska (offline)

   

  Avatar

  2011-06-21 22:00:48
   

  Byłam w ubiegłym roku na takim turnusie.....super było. Ja akurat starałam sie sama( już pracowałam). Rzeczywiście czekałam króciutko. pod koniec sierpnia złożyłam wniosek a w listopadzie już mel...
 • Ola_1300 (offline)

   

  Avatar

  2011-06-21 22:01:55
   

  A u nas dzisiaj na zebraniu Amazonek jedna dziewczyna mówiła że jej odmówiono sanatorium-dopiero po zakończonym leczeniu Tamoxifenem może się starać o sanatorium

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...