Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-06-22 18:30:00

Warszawa: dzięki wsparciu fundacji otwarto Centrum Profilaktyki Nowotworów

W środę (22 czerwca) w stolicy otwarto Centrum Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii. To pierwsza tego typu placówka w Polsce. Pieniądze na jej budowę wyłożyła Fundacja TVN "Nie jesteś sam".

 

Centrum Profilaktyki Nowotworów, to nowoczesny, wolnostojący budynek o powierzchni całkowitej ponad trzech tys. metrów. Mieszczą się w nim przychodnie lekarskie, w których prowadzone będą badania profilaktyczne w zakresie raka piersi, układu rodnego (szyjki macicy), jelita grubego, górnego układu pokarmowego, skłonności genetycznych (dziedziczność genów odpowiedzialnych za nowotwory) oraz epidemiologii i prewencji nowotworów.

Placówka wyposażona będzie w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wizyty będą bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Całkowity koszt budowy w wysokości 36 mln zł w całości został sfinansowany ze środków Fundacji TVN "Nie jesteś sam".

Lecznice coraz częściej korzystają ze wsparcia darczyńców, gdyż bez dodatkowych środków trudno dziś prowadzić rozbudowę czy zakup nowego sprzętu.

Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka za pieniądze sponsorów wybudowało pawilon. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie miał być zlikwidowany, ale dyrekcja skutecznie zabiegała o sponsorów, za ich pieniądze lecznica została wyremontowana, co w znacznym stopniu uchroniło ją przed zamknięciem.

Największą siłę przyciągania dużych darczyńców mają szpitale dziecięce. By się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się działalności kilku największych fundacji w Polsce.

• Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na rzecz zdrowia dzieci gra od 18 lat. Tylko w 2010 r. przekazała szpitalom dziecięcym sprzęt wartości ponad 50 mln zł.
• Fundacja Polsat w ciągu 13 lat wsparła 971 szpitali i ośrodków zdrowia zajmujących się leczeniem, rehabilitacją i terapią dzieci.
• Fundacja TVN m.in. wyremontowała kilkanaście klinik w Centrum Zdrowia Dziecka oraz współfinansowała budowę oddziału patologii i intensywnej terapii noworodka w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Podobnie osoby prywatne najchętniej przekazują swój 1 proc. z podatku na rzecz dzieci, nieuleczalnie chorych, osób niepełnosprawnych i zwierząt.

Z badań Fundacj Anioły Filantropii przeprowadzonych w ramach Kampanii PomagamPodatkiem.pl. wynika, że preferencje w zakresie 1 proc. podatku zależą od kilku czynników takich jak płeć, wykształcenie, czy miejsce zamieszkania. Kobiety bardziej skłaniają się do pomocy organizacjom działającym na rzecz dzieci niż mężczyźni, którzy z kolei są wrażliwsi na potrzeby osób starszych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...