Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-06-29 11:15:00

Nowy potencjalny sposób leczenia raka

Zastosowanie dwóch inhibitorów białek zaangażowanych w naprawę DNA komórek nowotworowych umożliwi w przyszłości leczenie różnych rodzajów raka - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine".

 

Dotychczas tego typu strategia terapeutyczna polegająca na zastosowaniu inhibitorów białka o nazwie PARP była skuteczna tylko w przypadku nowotworów ze zmutowanym genem BRCA.

Zmiany sekwencji genu BRCA powodują rozwój raka i jednocześnie uniemożliwiają stabilizację i naprawę DNA komórek nowotworu. Dodatkowe zahamowanie tego procesu poprzez zablokowanie aktywności białka PARP powoduje selektywne obumieranie komórek raka. Dotychczas strategia ta była skuteczna jedynie dla nowotworów ze zmutowanym genem BRCA.

Geoffrey Shapiro wraz z kolegami z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie wykazał, że jednoczesne zastosowanie inhibitora enzymu regulującego aktywność BRCA i inhibitora PARP skutecznie zabija nawet te komórki nowotworów, które nie mają mutacji genu BRCA.

Zastosowanie dwóch inhibitorów ma szanse okazać się skuteczną terapią raka niezależnie od obecności lub braku mutacji genu BRCA.

PAP - Nauka w Polsce

kdo/ tot/bsz

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • marakesz (offline)

   

  Avatar

  2011-12-09 11:12:34
   

  no to moze bankowanie DNA i porownawcze szukanie mutacji u czlonkow rodziny wejdzie w koncu do rutyny, o terapii genowej juz sie coraz wiecej slyszy

Poczytaj również