Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-06-13 16:15:00

Otyłość zwiększa ryzyko zgonu u kobiet z rakiem piersi

Kobiety ważące prawidłowo przed i po zdiagnozowaniu raka piersi mają większe szanse na wieloletnie przeżycie - wynika z badań przeprowadzonych w grupie blisko 4000 pacjentek, które leczono z powodu tego nowotworu.

 

Zaprezentowano je na 93. dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Bostonie.

Otyłość jest znanym czynnikiem ryzyka raka piersi u kobiet po menopauzie. Ma to związek m.in. z tym, że tkanka tłuszczowa produkuje pewne ilości estrogenów, które pobudzają wzrost większości guzów sutka. Są to takie nowotwory piersi, których komórki posiadają receptory dla estrogenów, dlatego określa się je mianem hormonozależnych.

Naukowcy z City of Hope National Medical Center w Duarte (USA) potwierdzili teraz, że otyłość i nadwaga zwiększają także ryzyko zgonu pacjentek z hormonozależnym rakiem piersi.

Badaniami objęto blisko 4 tys. kobiet, u których zdiagnozowano inwazyjnego raka sutka, dającego przerzuty do innych tkanek. Otyłość i nadwagę - aktualną oraz w wieku 18 lat - oceniano u nich na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI), który wylicza się dzieląc masę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Z nadwagą mamy do czynienia wówczas, gdy BMI wynosi od 25 do 29 kg/m2, natomiast otyłość stwierdza się, gdy BMI wynosi 30 kg/m2 lub więcej.

Okazało się, że panie, które były otyłe na początku badania (co niekoniecznie pokrywało się z terminem diagnozy choroby nowotworowej) miały blisko o 70 proc. wyższe ryzyko zgonu z powodu raka piersi niż kobiety z BMI nie wskazującym na otyłość. Podobnie zwiększoną śmiertelność odnotowano w grupie kobiet, które miały nadwagę jako 18-latki.

Dalsze analizy potwierdziły, że zależność między BMI a ryzykiem zgonu dotyczyła pacjentek z hormonozależnym rakiem piersi, czyli posiadającym receptory dla estrogenów. Wraz ze wzrostem BMI zwiększało się też ryzyko zgonu z powodu tego nowotworu. U kobiet z rakiem piersi bez receptorów estrogenowych nie zaobserwowano jednak takiego związku.

"Zaobserwowane przez nas różnice można najprawdopodobniej tłumaczyć tym, że kobiety otyłe lub z nadwagą mają wyższe stężenie estrogenów we krwi" - komentuje prowadząca badania dr Christina Dieli-Conwright.

Jak podkreśla badaczka, odkrycie to potwierdza wcześniejsze doniesienia wskazujące, że otyłość i nadwaga zwiększają zarówno ryzyko zachorowania na raka piersi, jak i ryzyko zgonu z jego powodu. "Co więcej, ważne jest nie tylko BMI w okresie, w którym rak zostaje wykryty" - podsumowuje dr Dieli-Conwright. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...