Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-06-17 16:00:00

Powstanie 20 certyfikowanych ośrodków leczenia raka piersi

Do 2016 r. ma powstać w Polsce 20 ośrodków specjalizujących się w leczeniu raka piersi u kobiet. W takich placówkach uzyskuje się najlepsze efekty leczenia tej choroby - poinformowali specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie.

 

- We Francji na raka piersi choruje rocznie 50 tys. kobiet, ale tylko 5 tys. z nich umiera. W Polsce skuteczność leczenia tej choroby stale się poprawia, ale na 15 tys. kobiet, u których co roku wykrywa się raka piersi, ponad 5 tys. nie udaje się uratować - mówił w piątek (17 czerwca) prof. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie.

Jego zdaniem, różnica w skuteczności leczenia w obu krajach wynika z tego, że we Francji kobiety leczone są w certyfikowanych ośrodkach zajmujących się tylko rakiem piersi (nazywanych breast units). - Takie placówki są znakomicie wyposażone i zapewniają kompleksowe leczenie, na dodatek pracują w nich lekarze mający największe doświadczenie w leczeniu tej choroby - podkreślał prof. Pieńkowski.

Według onkologa, w Polsce byłoby mniej amputacji piersi z powodu raka, gdyby działały u nas "breast units". - W warszawskim Centrum Onkologii jedynie u 35 proc. kobiet przeprowadza się mastektomię, u pozostałych pacjentek wykonywana jest operacja oszczędzająca pierś - powiedział.

Dodał, że w innych ośrodkach, w kraju, które się nie specjalizują w leczeniu raka piersi, jest odwrotnie - przeważają amputacje piersi, a w niektórych z nich nawet dominują.

- U niektórych kobiet jest zbyt późno na operację oszczędzającą, bo choroba jest u nich zbyt mocno już rozwinięta. A jest też wiele pacjentek, które mają żal, że dopiero po operacji się dowiedziały, że amputacja wcale u nich nie była konieczna - wyjaśnił prof. Pieńkowski.

Dr Barbara Czerska z Polskiego Towarzystwa Do Badań Nad Rakiem Piersi, powiedziała, że pierwszy "breast unit" w Polsce powstaje w Szczecinie, ale są przygotowywane kolejne. - Zależy nam na tym, by do 2016 powstało ich jak najwięcej - dodała.

Dr Wojciech Olszewski, patolog z Centrum Onkologii w Warszawie, przekonywał, że poza utworzeniem certyfikowanych ośrodków, trzeba poprawić też wczesną wykrywalność raka piersi, podobnie jak innych nowotworów złośliwych. Służą temu badania przesiewowe raka piersi, w których wykorzystuje się mammografię. U kobiet w wieku 50-60 lat wykonuje się je bezpłatnie, ale ich efekty nie są wciąż satysfakcjonujące, bo na razie zgłasza się na nie zbyt mało pań w tym wieku.

O leczeniu raka piersi specjaliści będą dyskutować podczas międzynarodowej szkoły senologii dla lekarzy, która odbędzie się 27 i 28 czerwca w Warszawie. Jej organizatorem jest Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne, które jest federacją zrzeszającą ponad 30 towarzystw zajmujących się zapobieganiem, rozpoznawaniem i leczeniem chorób piersi. Po raz pierwszy prezesem elektem MTS został Polak - prof. Tadeusz Pieńkowski.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • ira (offline)

   

  Avatar

  2011-09-09 11:37:45
   

  Monika48, ja jestem potwierdzeniem sensu. Poszłam sobie ot tak, dla sprawdzenia, bo się o tym tyle mówi. Niczego sama bym nie wybadała, bo był głęboko. Kilka lat wcześniej byłam na mammo i było ok....
 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2011-09-09 11:42:02
   

  Trzeba zawsze robić mammografię i USG, bo te 2 badania się uzupełniają.
 • MamaZosi (offline)

   

  Avatar

  2014-03-23 22:29:40
   

  Ja mialam cyste z lita echogenna zawartoscia i pokazalo mi to usg,za chwile mammo..wiec jak pisala alantrzeba robic jedno i drugie badanie aby wniosly jak najwiecej do rozpoznania ...usg wychwyca i...

Poczytaj również