Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-07-28 11:00:00

Światowy Dzień WZW: badajmy się!

Łącznie ponad 1 mln Polaków jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Większość nie jest tego świadoma, bo nie ma żadnych objawów chorobowych. Wykonując testy na obecność tych infekcji, możemy uratować zdrowie, a nawet życie - uważają eksperci.

 

Do wykonywania badań diagnostycznych w kierunku zakażenia wirusem HBV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) oraz HCV, który odpowiada za WZW C zachęcali lekarze i przedstawiciele pacjentów w czwartek (28 lipca) na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją w Światowym Dniu WZW, który w Polsce obchodzimy po raz czwarty - w tym roku pod hasłem "Bądź świadomy! Chroń siebie i innych! Zbadaj się!".

Przewlekłe zakażenia HBV lub HCV to ogromy problem zdrowotny dlatego, że jeden i drugi wirus stopniowo, przez wiele lat niszczą wątrobę, nie dając przeważnie żadnych objawów. Następstwa tych infekcji, jak marskość wątroby czy rak wątrobowokomórkowy są groźne dla życia. Można im zapobiec dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia i podjęciu leczenia.

Według prof. Waldemara Haloty, przewodniczącego Polskiej Grupy Ekspertów HCV, sytuacja epidemiologiczna dotycząca zakażeń HBV jest w Polsce dobra. Co roku, diagnozuje się ok. 1,5 tys. nowych zakażeń, podczas gdy jeszcze w latach 80. było to 40 tys. Spadek jest sukcesem szczepionki przeciw wirusowi HBV, którą w Polsce zaczęto stosować u noworodków od 1996 r. w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych.

Szacuje się jednak, że - z powodu dużej liczby zakażeń w przeszłości - obecnie ok. 300-400 tys. Polaków cierpi na przewlekłe WZW B. Wielu z nich nie jest świadomych infekcji.

Prof. Halota ocenił, że znacznie gorsza sytuacja epidemiologiczna dotyczy infekcji HCV, przeciw której brak szczepionki. Szacuje się, że zakażonych jest ponad 700 tys. Polaków, z czego 90 proc. o tym nie wie i stanowi źródło zakażenia dla innych

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w dniach 2-5 czerwca 2011 r. w grupie 1005 Polaków powyżej 15. roku życia wynika, że jedna trzecia w ogóle nie słyszała o WZW C. Wśród tych, którzy słyszeli, 30 proc. nie wie, że jest to choroba zakaźna, 62 proc. uważa, że zakażenia HCV można uniknąć, stosując podstawowe zasady higieny, 15 proc. myli WZW C z WZW A i uważa, że HCV można się zakazić drogą pokarmową. 16 proc. nie było w stanie wskazać drogi zakażenia.

Jak przypomniała prof. Małgorzata Pawłowska, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, wirusy HBV i HCV mają podobne drogi transmisji. Najczęściej do infekcji dochodzi w placówkach służby zdrowia, w trakcie np. pobierania krwi.

Z badania TNS OBOP wynika, że wielu Polaków uważa, iż ryzyko WZW B i WZW C ich nie dotyczy. Ponad 70 proc. ankietowanych nigdy nie wykonało testu na obecność infekcji. Połowa z nich argumentuje to tym, że nie mają objawów i nic im nie dolega.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...