Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-07-30 22:30:00

Daj włos - tak można pomóc kobietom po chemioterapii

Fundacja Rak and Roll angażuje zakłady fryzjerskie i prywatne osoby, które zmieniając fryzurę, chciałyby zrobić dobry uczynek. Przekazanie Fundacji ściętych włosów - w ramach akcji "Daj włos" - pozwoli na zrobienie naturalnych peruk dla kobiet poddających się chemioterapii.

 

Celem Fundacji jest zebranie jak największej ilości włosów, aby wyprodukować peruki dla potrzebujących je kobiet. Dlatego do projektu może przyłączyć się każdy salon fryzjerski w każdym mieście w Polsce, który tylko zadeklaruje chęć współpracy.

- Zapraszmy osoby, które chcą ściąć włosy i salony fryzjerskie, ktore chcą nas wspomóc w tej akcji. Współpracujemy z perukarniami, które dla nas tkają peruki - tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Magda Prokopowicz, prezes Fundacji Rak'n'Roll, która kilka lat temu wygrała walkę z rakiem piersi.

Jak informuje Magda Prokopowicz Fundacja już odbiera sporo pytań ze strony prywatnych osób i salonow fryzjerskich z całego kraju, mimo, że informacji na ten temat w mediach nie było dużo.

Psychika też jest ważna

- Wiele kobiet chce oddawać włosy. Mamy też sporo zgłoszeń od pań, które chciałyby taką perukę otrzymać - mówi nam Magda Prokopowicz. Dodaje, że pierwsza młoda kobieta, która w wyniku naświetlania głowy straciła włosy na zawsze, już otrzymała perukę.

Kasia ma 22 lata, przeszła skomplikowaną operację oraz była leczona chemio- i radioterapią. Od ponad 5 lat nie odrosły jej włosy. Fundacja postanowiła pomóc jej w zadbaniu o jakość życia i komfort kontaktu ze światem zewnętrznym.

Wspólnie z firmą Rokoko Hair Company przygotowała dla Kasi perukę z włosów naturalnych i tym samym zainaugurowała akcję "Daj Włos".

- Myślę, że peruka moża kobiecie naprawdę poprawić jakość życia - stwierdza Magda Prokopowicz

Jerzy Giermek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, podkreśla, że dla kobiet stres związany z pozbawieniem włosów w trakcie chemioterapii jest bardzo duży. Peruka może poprawić samopoczucie pacjentek.

- Psychika w terapii nowotworowej jest bardzo ważna - stwierdza dr Jerzy Giermek.

Niepełna refundacja

Jak tłumaczy peruki dla kobiet leczonych chemioterapią są częściowo refundowane przez NFZ. Problem polega na tym, że o ile peruki ze sztucznych włosów są tanie i refundacja w znacznym stopniu pokrywa koszt ich zakupu, to peruki z włosów naturalnych są bardzo drogie i refundacja stanowi niewielką część ich ceny.

Z informacji uzyskanych w Fundacji Rak'n'Roll wynika, że koszt zakupu peruki z naturalnych włosów to co najmniej 2 tys. zł, natomiast kwota refundowana przez NFZ to 400 zł.

Według Magdy Prokopowicz, każda kobieta w trakcie chemioterapii, która chce mieć naturalną perukę, może się zgłosić do Fundacji Rak'n'Roll z wnioskiem refundacyjnym od swojego onkologa. Jak podkreśla, peruki z naturalnych włosów starczają pacjentkom na dłużej, ponieważ łatwiej o nie dbać. Dodatkowo, co ma niemałe znaczenie, są po prostu ładniejsze.

Wystarczy ściąć włosy

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy ściąć włosy według wskazówek, które można znaleźć na stronie Fundacji i przesłać je wraz ze swoimi danymi kontaktowymi.

Jak mówi nam Magda Prokopowicz, coraz częściej zdarza się, że pacjentki przed chemioterapią decydują się na ścięcie włosów i oddanie ich na przygotowanie peruki. Wówczas peruka może być przynajmniej w części wykonana z własnych włosów pacjentki. - Oczywiście nie cała bo na jej utkanie potrzeba trzech, czterech głów - dodaje Prokopowicz.

Przede wszystkim: minimalna długość włosów, które można przekazać Fundacji to 25 cm. Włosy należy przed ścięciem umyć, bez korzystania z odżywki. Nie wolno także pomieszać końca włosów z nasadą. Szczegółowe informacje na temat akcji można znależć na stronie http://raknroll.pl/

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Ambasadorka Denique (offline)

   

  Avatar

  2011-09-28 13:12:32
   

  Bardzo fajna akcja! Często ścinamy włosy,a nie zdajemy sobie sprawy, że zmieniając swój wygląd możemy zrobić coś dobrego dla innych! Przekazanie Fundacji ściętych włosów, pozwoli na zrobienie natu...
 • joanna_w29 (offline)

   

  Avatar

  2011-10-04 23:04:35
   

  ja jestem wolontariuszką Fundacji Rak'n'Roll na Szczyrk i okolice jestem w trakcie przekazywania właścicielom salonów informacji o Akcji DAJ WŁOS, z nadzieją że będą chętni na współpracę
 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2011-12-09 11:48:22
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Krakow-zbieraja-wlosy-na-peruki-dla-pacjentek-po-chemioterapii,114335,8.html

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...