Fundacja Rak and Roll angażuje zakłady fryzjerskie i prywatne osoby, które zmieniając fryzurę, chciałyby zrobić dobry uczynek. Przekazanie Fundacji ściętych włosów - w ramach akcji "Daj włos" - pozwoli na zrobienie naturalnych peruk dla kobiet poddających się chemioterapii.
Daj włos - tak można pomóc kobietom po chemioterapii
Celem Fundacji jest zebranie jak największej ilości włosów, aby wyprodukować peruki dla potrzebujących je kobiet. Dlatego do projektu może przyłączyć się każdy salon fryzjerski w każdym mieście w Polsce, który tylko zadeklaruje chęć współpracy.
- Zapraszmy osoby, które chcą ściąć włosy i salony fryzjerskie, ktore chcą nas wspomóc w tej akcji. Współpracujemy z perukarniami, które dla nas tkają peruki - tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Magda Prokopowicz, prezes Fundacji Rak'n'Roll, która kilka lat temu wygrała walkę z rakiem piersi.
Jak informuje Magda Prokopowicz Fundacja już odbiera sporo pytań ze strony prywatnych osób i salonow fryzjerskich z całego kraju, mimo, że informacji na ten temat w mediach nie było dużo.
Psychika też jest ważna
- Wiele kobiet chce oddawać włosy. Mamy też sporo zgłoszeń od pań, które chciałyby taką perukę otrzymać - mówi nam Magda Prokopowicz. Dodaje, że pierwsza młoda kobieta, która w wyniku naświetlania głowy straciła włosy na zawsze, już otrzymała perukę.
Kasia ma 22 lata, przeszła skomplikowaną operację oraz była leczona chemio- i radioterapią. Od ponad 5 lat nie odrosły jej włosy. Fundacja postanowiła pomóc jej w zadbaniu o jakość życia i komfort kontaktu ze światem zewnętrznym.
Wspólnie z firmą Rokoko Hair Company przygotowała dla Kasi perukę z włosów naturalnych i tym samym zainaugurowała akcję "Daj Włos".
- Myślę, że peruka moża kobiecie naprawdę poprawić jakość życia - stwierdza Magda Prokopowicz
Jerzy Giermek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, podkreśla, że dla kobiet stres związany z pozbawieniem włosów w trakcie chemioterapii jest bardzo duży. Peruka może poprawić samopoczucie pacjentek.
- Psychika w terapii nowotworowej jest bardzo ważna - stwierdza dr Jerzy Giermek.
Niepełna refundacja
Jak tłumaczy peruki dla kobiet leczonych chemioterapią są częściowo refundowane przez NFZ. Problem polega na tym, że o ile peruki ze sztucznych włosów są tanie i refundacja w znacznym stopniu pokrywa koszt ich zakupu, to peruki z włosów naturalnych są bardzo drogie i refundacja stanowi niewielką część ich ceny.
Z informacji uzyskanych w Fundacji Rak'n'Roll wynika, że koszt zakupu peruki z naturalnych włosów to co najmniej 2 tys. zł, natomiast kwota refundowana przez NFZ to 400 zł.
Według Magdy Prokopowicz, każda kobieta w trakcie chemioterapii, która chce mieć naturalną perukę, może się zgłosić do Fundacji Rak'n'Roll z wnioskiem refundacyjnym od swojego onkologa. Jak podkreśla, peruki z naturalnych włosów starczają pacjentkom na dłużej, ponieważ łatwiej o nie dbać. Dodatkowo, co ma niemałe znaczenie, są po prostu ładniejsze.
Wystarczy ściąć włosy
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy ściąć włosy według wskazówek, które można znaleźć na stronie Fundacji i przesłać je wraz ze swoimi danymi kontaktowymi.
Jak mówi nam Magda Prokopowicz, coraz częściej zdarza się, że pacjentki przed chemioterapią decydują się na ścięcie włosów i oddanie ich na przygotowanie peruki. Wówczas peruka może być przynajmniej w części wykonana z własnych włosów pacjentki. - Oczywiście nie cała bo na jej utkanie potrzeba trzech, czterech głów - dodaje Prokopowicz.
Przede wszystkim: minimalna długość włosów, które można przekazać Fundacji to 25 cm. Włosy należy przed ścięciem umyć, bez korzystania z odżywki. Nie wolno także pomieszać końca włosów z nasadą. Szczegółowe informacje na temat akcji można znależć na stronie http://raknroll.pl/
Poczytaj również
-
2016-02-17
Czy zastosowane leczenie jest właściwe -
2014-10-07
XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę. -
2011-06-02
Voxel otwiera w krakowskim szpitalu pracownię PET-CT-MR -
2011-05-25
Wynik receptorów steroidowych -
2014-12-18
Ból po obustronnej mastektomii
-
2022-11-06 08:50:50
Interpretacja USG piersi
Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej... -
2022-11-05 10:59:10
Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia
Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów... -
2022-11-05 10:55:28
Interpretacja przypadku
Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...
-
2010-02-16 00:00:00
węzły chłonne pachowe
Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,... -
2006-10-25 00:00:00
Leczenie przerzutów raka piersi do kości
Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%... -
2013-09-24 20:15:00
Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?
Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest... -
2010-01-18 00:00:00
progresja choroby nowotworowej
Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych... -
2010-01-18 00:00:00
usunięcie węzłów chłonnych pachy
Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
Ambasadorka Denique (offline)
2011-09-28 13:12:32
joanna_w29 (offline)
2011-10-04 23:04:35
Al_la (offline)
2011-12-09 11:48:22