Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-08-11 20:15:00

Muzykoterapia pomaga chorym na raka

Muzykoterapia, albo zwykłe słuchanie nagrań muzycznych łagodzą lęki u chorych na raka - wskazuje analiza 30 badań, którą publikuje Cochrane Library. Mogą też mieć pozytywny wpływ na nastrój, łagodzić ból i poprawiać jakość życia.

 


"Uzyskane wyniki sugerują, że zajęcia z muzyką mogą być użyteczne dla chorych na raka jako terapia wspomagająca" - komentuje główny autor pracy Joke Bradt z Drexel University w Filadelfii (stan Pensylwania).

Najnowszą analizą objęto 30 badań, w których udział wzięło łącznie 1,891 pacjentów cierpiących na różne nowotwory złośliwe. W 13 badaniach chorzy uczestniczyli w zajęciach z muzykoterapii prowadzonych przez wykwalifikowaną osobę, w pozostałych 17 - słuchali muzyki z nagrań. Czas trwania muzycznych sesji oraz częstość, z jaką pacjenci w nich uczestniczyli różniły się w zależności od badania.

Okazało się, że muzyka znacznie łagodziła lęki u chorych, w porównaniu ze standardowymi metodami stosowanymi w tym celu. Przy czym, w niektórych badaniach uzyskano lepsze wyniki niż w innych.

Analiza wykazała też, że terapia muzyką może poprawiać jakość życia pacjentów. Ponadto, miała pewien korzystny wpływ na nastrój i dolegliwości bólowe, choć nie pomagała na depresję.

Znacznie mniejsze korzyści stwierdzono w odniesieniu do częstości akcji serca, częstości oddechów oraz ciśnienia tętniczego krwi.

"Z tej analizy wynika, że zajęcia z muzyką prowadzone przez terapeutę, jak również słuchanie muzyki nagranej dają pozytywne efekty, ale na razie brak wystarczającej liczby dowodów, by móc określić, która metoda jest skuteczniejsza" - komentuje Bradt.

Zaznacza zarazem, że w badaniach, w których nie ma tzw. ślepej próby - co oznacza, że pacjenci są świadomi metody terapeutycznej, bo nie można jej zastąpić placebo - istnieje ryzyko pojawienia się błędów. Siła sugestii może, bowiem wpływać na ocenę tak subiektywnych wskaźników, jak natężenie bólu, jakość życia czy poziom odczuwanego lęku.

Przyszłe badania są niezbędne, by móc ocenić, jak terapia muzyką wpływa na inne psychiczne aspekty choroby nowotworowej, np. postrzeganie własnego ciała czy poczucie nieszczęścia.

Terapię muzyką próbuje się od dawna stosować jako uzupełnienie leczenia osób cierpiących na różne schorzenia. Z dotychczasowych analiz opublikowanych przez Cochrane Library wynika m.in., że zajęcia tego typu mogą pomagać pacjentom z chorobą wieńcową serca (obniżają u nich ciśnienie, spowalniają częstość akcji serca i częstość oddechów), czy z nabytym uszkodzeniem mózgu (poprawa w zakresie chodzenia).

PAP - Nauka w Polsce

jjj/ krf/bsz

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • djmikada (offline)

   

  Avatar

  2011-12-15 16:52:08
   

  zgadzam się w całości z opinią tutaj , sama prowadzę radio internetowe, właśnie muzyka i granie na radiu mocno mi pomaga w przezwyciężeniu czasem ogarniających mnie czarnych myśli...związanych...
 • djmikada (offline)

   

  Avatar

  2012-03-18 19:26:47
   

  Witam ponownie, szanowne panie i panowie jako właścicielka radia internetowego poprowadziłam w dniach 3 i 8 marca dwa koncerty na żywo w Centrum Onkologii w Gliwicach. Były to pierwsze koncerty pr...
 • ella89 (offline)

   

  Avatar

  2014-03-11 19:49:37
   

  Dzień dobry, czy ktoś zna może jakieś artykuły o choreoterapii, czyli leczeniu tańcem w onkologii? choreoterapii dla amazonek?

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...