Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-09-16 08:17:36

XX lat Poznańskiego Towarzystwa AMAZONKI (1991-2011). Sukcesy, plany, obawy i nadzieje

Poznańskie Towarzystwo AMAZONKI ma już 20 lat. Okrągły Jubileusz tej niezwykle ważnej dla poznanianek organizacji - honorowym patronatem objęła żona Prezydenta RP Anna Komorowska.  

Poznańskie Stowarzyszenie AMAZONKI w 1991 roku założyła Krystyna Wechmann, 39-letnia wówczas szczęśliwa żona i mama, b. mistrzyni Polski w wioślarstwie, którą los wystawił na ciężką próbę walki z nowotworem piersi. Przy dużej pomocy dr Dariusza Godlewskiego, prezesa "Fundacji Ludzie dla Ludzi", zaczęła budować w Poznaniu klub kobiet po leczeniu raka piersi, który dziś jest jednym z największych w Polsce. Dziś Krystyna Wechmann stoi na czele Federacji Stowarzyszeń AMAZONKI, największej samopomocowej organizacji pacjentów w kraju, która zrzesza 200 klubów. A poznańskie AMAZONKI należą do najaktywniejszych z nich.


Poznańskie AMAZONKI – lista osiągnięć


Zapewnienie wszechstronnej rehabilitacji psychofizycznej oraz wsparcie kobiet krótko po zabiegach operacyjnych nowotworu piersi to podstawowe zadania Poznańskiego Towarzystwa AMAZONKI. Ważnym elementem naszej działalności jest również walka o właściwą diagnostykę i o wdrożenie tych samych standardów leczenia we wszystkich placówkach.


W ciągu dwudziestu lat wywalczyły:
- prawo do bezpłatnego, refundowanego protezowania kobiet po amputacji z możliwością wyboru protezy i bielizny (w województwie poznańskim od 1994 r.)
- po kilkuletnich naciskach kobiety uzyskały możliwość rehabilitacji przyszpitalnej, prawo do 30 zabiegów rehabilitacyjnych wykonywanych tuż po zakończeniu leczenia
- prawo do leczenia uzdrowiskowego (rehabilitacji) już po roku od zakończenia leczenia, a nie upływie 5 lat
- szkolenie ochotniczek wg reguł zaczerpniętych z ruchu Reach to Recovery, dzięki czemu nastąpiła standaryzacja wolontariatu w poznańskich szpitalach i na obszarze całego kraju
- szkolenie psychologów i fizjoterapeutów pracujących w klubach AMAZONEK
- wspólnymi siłami z Federacją Stowarzyszeń AMAZONKI wprowadzenie przedstawicielki pacjentów onkologicznych do Rady Programowej Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w charakterze obserwatora
- dobrą współpracę z samorządem w zakresie edukacji społeczeństwa, promocji zdrowia i profilaktyki
- w 1991 r., przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania, uruchomienie w centrum miasta pierwszego sklepu, gdzie kobiety po operacji mogły zaopatrzyć się w protezy piersi, bieliznę protetyczną czy stroje kąpielowe.

Dodatkowo:
- zabieramy głos w kwestii przepisów prawa dotyczących pacjentów onkologicznych, w szczególności dotkniętych rakiem piersi, w zakresie ustawowych zapisów o rehabilitacji pacjentów onkologicznych oraz rozporządzeń ministra dotyczących zaopatrzenia w środki ortopedyczne i artykuły pomocnicze
- organizujemy kampanie społeczne dotyczące walki z rakiem piersi
- od początku działalności łamiemy tabu raka piersi oraz na szeroką skalę zaznajamiamy społeczeństwo z profilaktyką raka piersi

 

AMAZONKI-OCHOTNICZKI Z POMOCĄ W POZNAŃSKICH SZPITALACH


Jednak wydaje się, że największe osiągnięcie poznańskiego środowiska AMAZONEK to ich wizyty w szpitalach, przy łóżkach chorych kobiet. Dziś w Poznaniu KAŻDA KOBIETA, KTÓRA PRZECHODZI LECZENIE RAKA PIERSI, MOŻE SKORZYSTAĆ Z WRZECHSTRONNEGO WSPARCIA KOBIET, KTÓRE TĘ TRAUMĘ CHOROBY MAJĄ JUŻ ZA SOBĄ.
To zasługa 40-osobowej grupy amazońskich ochotniczek, które dwa razy w tygodniu wchodzą na oddziały onkologiczne i rozmawiają z kobietami czekającymi na zabieg, często załamanymi, zagubionymi i zrezygnowanymi. Dzielą się swoją wiedzą, optymizmem, zachęcają do walki i pokazują, że z rakiem można wygrać. Ochotniczki kierują uwagę kobiet na walkę z chorobą, na to, co mogę zrobić, z jakich możliwości skorzystać, by odzyskać zdrowie i zachęcają je do wspólnej pracy nad odzyskiwaniem zdrowia w amazońskiej wspólnocie.


REHABILITACJA


Dzięki AMAZONKOM, każda kobieta po leczeniu szpitalnym może skorzystać z rehabilitacji: albo na terenie szpitala, albo w siedzibie klubu nad Wartą. Wielkim osiągnięciem jest to, że Poznań jest jednym z nielicznych klubów AMAZONEK w Polsce, gdzie rehabilitacja odbywa się codziennie: przeciwobrzękowe masaże, ćwiczenia gimnastyczne, muzykoterapia, choreoterapia, treningi relaksacyjne i Nordic Walking, a także pływanie i aquaaerobik. Kobiety ćwiczą w miłej atmosferze, w otoczeniu wspierających je kobiet. Ponadto pracują z psychologiem, odbywają wspólne wyjazdy, pielgrzymki, biorą udział w zmaganiach sportowych. Przez to szybciej wracają do zdrowia fizycznego i psychicznego.
Klub działa pięć dni w tygodniu, wizyty ochotniczek i rehabilitacja prowadzone są przez cały rok, bez przerwy letniej. Dzięki temu jest szansa, że każdy kobieta będzie miała szansę uzyskać tu wsparcie, bo nie zastanie zamkniętych drzwi.


PROFILAKTYKA i EDUKACJA


Poznańskie AMAZONKI działają również na rzecz zdrowych kobiet . Chcą aby były świadome i doceniały możliwość dostępu do badań profilaktycznych. W tym celu biorą udział w wielu projektach – np. obecnie włączają się w kampanię “Zdrowy Nawyk – Zdrowe Piersi” Federacji Stowarzyszeń AMAZONEK, którą promują znane i lubiane kobiety: Małgorzata Ostrowska, Hanna Śleszyńska, Ilona Felicjańska czy Katarzyna Bujakiewicz.
Bazą edukacji i wsparcia jest również jedyny w Polsce portal społecznościowy poświęcony kobietom z problemem raka piersi - AMAZONKI.NET. Portal codziennie odwiedza ok. 2000 osób.
Lista osiągnięć AMAZONEK jest o wiele dłuższa: 17 zorganizowanych spartakiad sportowych, wydanie 54 numerów biuletynu środowiska polskich Amazonek „Nasze Życie”, wspólne wyjazdy zagraniczne, w tym do Rzymu, gdzie specjalnego błogosławieństwa udzielił AMAZONKOM Jan Paweł II, wizyta u Hillary Clinton, a także wspólne podboje Hiszpanii i Paryża. W marcu 2011 Krystyna Wechmann – założycielka poznańskich AMAZONEK - przedstawiała sytuację polskich kobiet w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Z okazji Dnia Kobiet reprezentowała tam polskie Amazonki w debacie “Kobiety w walce z nowotworami”.
Wiele się poznańskim AMAZONKOM udało. Warto pamiętać, że wiele z tego co osiągnęły zawdzięczają tym, których udało się przekonać do ich racji – środowisku medycznemu, dziennikarzom, politykom, samorządowcom. Trzeba podkreślić ogromną pomoc ze strony dr Dariusza Godlewskiego, prezesa Fundacji Społecznej Ludzie dla Ludzi, przy której działaliśmy przez osiem lat czyli do 1998 roku. W tym czasie powstało 5 filii AMAZONEK w Wielkopolsce – w Pile, Kaliszu, Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Koninie, co przyczyniło się do rozpowszechnienia naszej działalności i do rozkwitu 35 obecnych klubów w województwie.


Poznańskie AMAZONKI – O co walczymy?

 

Skoro poznańskie AMAZONKI osiągnęły aż tyle, można by się zastanowić, czy ich misja dobiega końca. Otóż nie! Jest wiele do zrobienia.
Są wśród nas kobiety, które nie były leczone w sposób, na jaki pozwala współczesna medycyna. Podobnie rzecz się ma z rehabilitacją, zarówno fizyczną jak i psychiczną. Statystyki medyczne odnotowują przypadki zachorowań, niepowodzeń w trakcie terapii, ale nie mówią o jakości życia osób leczonych, o błędach popełnionych w trakcie terapii i naszych potrzebach, jakie z niej wynikają. Kiedy analizujemy te fakty, to mamy wrażenie, iż w Unii Europejskiej jesteśmy tylko ze względu na lokalizację geograficzną, a nie ze względu na poziom organizacyjny ochrony zdrowia.
Dlatego domagamy się:
- wprowadzenia obowiązkowych standardów wykrywania, leczenia i rehabilitacji w placówkach poznańskiej służby zdrowia
- chcemy, aby kobiety kontrolowały swoje piersi w pracowniach mammograficznych, które dają wiarygodne wyniki
- chcemy być leczone na oddziałach , które będą prowadziły ten proces całościowo, z uwzględnieniem wszystkich form terapii
- chcemy mieć możliwość korzystania w trakcie leczenia z profesjonalnej pomocy psychologicznej i rehabilitacyjnej
Tylko w takich warunkach można skutecznie leczyć chorobę nowotworową w sposób przyjazny kobiecie.

 

NIEPOKOJE I OBAWY


Poznańskie AMAZONKI pragną kontynuować i rozwijać swoją działalność. Są bowiem poznaniakom bardzo potrzebne - niemal każdy z nas ma w rodzinie chorego na nowotwór. Zgodnie z prognozami w Wielkopolsce w roku 2018 przewiduje się 1711 nowych zachorowań na raka piersi, to oznacza wskaźnik zachorowalności (ASR) 56.6 na każde 100 tys. Mieszkanek. Dla porównania, w roku 2008 (10 lat wcześniej) zarejestrowano 1391 nowych zachorowań wśród Wielkopolanek (ASR = 52.5 na każde 100 tys)*. Organizacje pozarządowe zapewniają ludziom przechodzącym przez traumę raka opiekę, na którą nie może pozwolić sobie NFZ.
„W pewnym sensie zastępujemy służbę zdrowia – mówi Krystyna Wechmann, prezes poznańskiego klubu AMAZONKI. - NFZ nie byłby w stanie zapewnić poznaniankom dotkniętym rakiem piersi takiej oferty rehabilitacji psychoruchowej, jaką my zapewniamy. Jednak dochodzą nas głosy, że z finansowaniem rehabilitacji będzie coraz gorzej. Od dwóch lat jesteśmy w sytuacji niepewności, co do dalszych losów PFRON oraz innych źródeł finansowania działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Pojawiają się pytania: Czy kryzys uderzy w AMAZONKI? I czy w związku z tym w najbliższej przyszłości grozi nam zapaść w profilaktyce obrzękowej i rehabilitacji kobiet po leczeniu raka piersi? Osiągnięcia 20 lat działalności mogą zostać zaprzepaszczone – alarmuje Krystyna Wechmann.

Jednak w najbliższym czasie poznańskie AMAZONKI czeka radosne wydarzenie. Już 17 września spotkają się w Wągrowcu aby od godz. 16.00, w Ośrodku WIELSPIN, oficjalnie świętować Jubileusz swojego klubu. Wśród atrakcji wieczoru m.in. pokaz mody Aleksandry Irlik (w roli modelek wystąpią krzeszowickie Amazonki) oraz spektakl "Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta, z udziałem aktorów scen Warszawy i Lublina,.
Wszystkich dziennikarzy serdecznie zapraszamy na uroczystości 17.IX w Wągrowcu.
  

___________________________________________________________________________
* Dane za: Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. Ostatnie dane z rejestru nowotworów pochodzą z roku 2008. W okresie od roku 1991 do 2008 zgłoszonych zostało 4916 nowych zachorowań na raka piersi u mieszkanek Poznania.
Jednak w najbliższym czasie poznańskie AMAZONKI czeka radosne wydarzenie. Już 17 września spotkają się w Wągrowcu aby od godz. 16.00, w Ośrodku WIELSPIN, oficjalnie świętować Jubileusz swojego klubu. Wśród atrakcji wieczoru m.in. pokaz mody Aleksandry Irlik (w roli modelek wystąpią krzeszowickie Amazonki) oraz spektakl "Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta, z udziałem aktorów scen Warszawy i Lublina
  

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...
 • Avatar

  2022-09-03 10:29:15

  Interpretacja USG piersi

  Jestem w ciąży (32 tydz), w tym roku skończę 32 lata. USG piersi robiłam regularnie (październik 2021 bez zmian, w marcu...