Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-09-22 23:01:19

Profilaktyczna mastektomia

Panie Doktorze przeczytałam przed chwilą odpowiedź Pana na list od Pani z rozsianym rakiem 3-, z mutacją Bcra1. Jestem w podobnej sytuacji. Nie mam w tej chwili raka. Jestem wyleczona, minęło 5 lat od operacji (oszczędzającej). Ponadto profilaktycznie mam usunięty cały "dół" na którym były łagodne ośmio - centymetrowe mięśniaki. Przebyłam całe leczenie (chemia, naświetlania).Jestem pod stałą opieką poradni genetycznej, raz w roku rezonans, mammografia, USG. Płuca, brzuch_- czyste..Jednak: w piersi operowanej(oszczędzonej) - mam włókniaka - biopsja nie wykazała komórek rakowych, rezonans potwierdził, że to łagodna zmiana. Powiedziano mi, że to jest być może "jakieś" zwapnienie po radioterapii. Nikt nic nie mówi o wycięciu tego. Jest to blisko rany pooperacyjnej. Nie wiem co o tym myśleć. Może jak najszybciej załatwić jednoczasówkę aby mieć to z głowy? Czy usunięcie "dołu jest wystarczającym zabezpieczeniem? -przed rakiem piersi ?Bo słyszałam, że to ma wpływ. Mój rak był 3-.3G,t2n0m0. bcra1+.Wróciłam do pracy, mam 44 lata, już 5 lat żyję od operacji, a wyniki kontrolne są super. Boję się, że jeśli zdecyduję się na jednoczasówkę to już po czymś tak drastycznym nie będę w pełni mobilną, aktywną osobą. Jest to dla mnie ważne. Może ważniejsze od życia. Oczekuję jakiejś podpowiedzi, każdy lekarz mówi: to musi być pani decyzja, pacjentka musi być zdeterminowana itp. Wiem, tak jest ,że przy bcra1- gdybym się uparła –zrobiono by mi jednoczasówkę - no i dodatkowo ten włókniak...Dlaczego nikt mi nie powie: niech pani sobie wytnie te cycki póki nie jest za późno?! Acha! Ten rak w piersi rozwinął się wewnątrz torbieli - torbiel była wielka (w oczekiwaniu na operację STRASZNIE urosła), natomiast rak był mały (ogniska skierowane do światła torbieli nie większe razem niż 1cm),zmiana dobrze odgraniczona. Panie Doktorze- co robić?
 

OBUSTRONNE USUNIĘCIE PRZYDATKÓW WYKONUJE SIĘ JAKO METODĘ LECZENIA U CHORYCH Z RAKIEM PIERSI - W TEN SPOSÓB UZYSKUJEMY WYŁĄCZENIE GŁÓWNEGO ŹRÓDŁA PRODUKCJI ESTROGENÓW, JAKIM SĄ JAJNIKI. W KONSEKWENCJI MA TO WPŁYW NA POPRAWĘ WYNIKÓW LECZENIA. CZY ZABEZPIECZY TO PANIĄ PRZED RAKIEM PIERSI (JAK ROZUMIEM: DRUGIEJ PIERSI? ORAZ: PRZED NAWROTEM RAKA CHOREJ PIERSI?) - NA PEWNO NIE W 100%, JEDYNIE OBNIŻY RYZYKO, ALE TU NIE MA WZORU MATEMATYCZNEGO, ABY TEN PROCENT OBLICZYĆ.
CO DO WŁÓKNIAKA - DECYZJA O JEGO WYCIĘCIU POWINNA BYĆ WSPÓLNA DECYZJĄ PANI I LEKARZA. OD LEKARZA (CHIRURGA - ONKOLOGA) OCZEKUJEMY DECYZJI O STRONIE TECHNICZNEJ (LOKALIZACJA, ZAKRES CIĘCIA, EFEKT KOSMETYCZNY, GOJENIE RANY, STAN SKÓRY I PIERSI PO RADIOTERAPII). OD PANI OCZEKUJEMY DECYZJI NA "TAK"
LUB "NIE". TU Z KOLEI SPORO ZALEŻY OD PANI - JEŻELI WOLI PANI MIEĆ SPRAWĘ Z GŁOWY, TRZEBA SIE ZDECYDOWAĆ NA ZABIEG, O ILE CHIRURG ZAPEWNI O DOBRYM EFEKCIE Z WYMIENIONYCH WCZEŚNIEJ PRZYCZYN. JEŻELI UFA PANI WYNIKOM BADAŃ OBRAZOWYCH I JEST PANI W STANIE ZAAKCEPTOWAĆ KOLEJNE WYCIĄGANIE NUMERKÓW, KOLEJKI, BADANIA, ETC. - TO PROSZĘ ZMIANĘ TĘ ZOSTAWIĆ I OBSERWOWAĆ.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...