Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-10-16 19:00:00

Białystok: przeszli w V marszu "Rak to nie wyrok"

Około 200 osób przeszło w niedzielę (16 października) ulicami Białegostoku w zorganizowanym po raz piąty marszu "Rak to nie wyrok", propagującym profilaktykę nowotworów oraz pokazującym, że z tą chorobą można wygrać.

 

Uczestnicy marszu - głównie kobiety z ruchów Amazonek - nieśli długą, szeroką, różową wstążkę, różowe papierowe tulipany, wiele osób - w tym również mężczyźni - miało różowe szaliki. Wszyscy w towarzystwie miejskiej orkiestry dętej przeszli z Rynku Kościuszki do Białostockiego Centrum Onkologii, gdzie można było wykonać wiele bezpłatnych badań.

Marsz organizuje od lat Białostockie Centrum Onkologii i Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, wsparte m.in. przez Urząd Miejski w Białymstoku oraz Podlaski Urząd Marszałkowski.

- To panie swoją postawą pokazują, że rak to nie wyrok - powiedział do niosących wstęgę kobiet dr Tomasz Filipowski, wicedyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.

Dr Mirosława Demska z Białostockiego Centrum Onkologii powiedziała, że lekarze obserwują na co dzień skuteczność wielu akcji profilaktycznych. Według niej prowadzone regularnie sprawiają, że świadomość wśród społeczeństwa na temat konieczności badań profilaktycznych poprawia się. Zaznaczyła jednak, że wciąż trzeba docierać do nowych grup pacjentów, dlatego tego typu akcja jest zawsze potrzebna.

- Tę świadomość widać codziennie w kolejkach chorych, które w szpitalu ustawiają się na badania, choć i tak wszystkie pieniądze jakie są na to przeznaczone nie są wykorzystywane - mówiła dr Mirosława Demska.

Z danych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że w regionie 24 proc. kwalifikujących się kobiet korzysta z badań dotyczących profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. To nieco więcej niż średnia krajowa, która wynosi 23,7 proc. W Podlaskiem np. do programu profilaktyki raka piersi kwalifikuje się 147,8 tys. pań, a aktualne badania ma wykonane 60,9 tys. To 43 proc.

Lekarze podkreślają, że wcześnie wykryty rak to duża szansa na wyleczenie. Zdaniem Demskiej, coraz mniej jest przypadków, gdy chorzy zgłaszają się na leczenie w bardzo zaawansowanym stadium choroby, ale wciąż takie przypadki są.

NFZ przypomina, że najskuteczniejszą bronią w walce z rakiem szyjki macicy jest badanie cytologiczne. Mogą je wykonać za darmo panie w wieku 25-59 lat, które nie miały takiego badania w ciągu ostatnich 3 lat.

Fundusz przypomina też, że stosowane w profilaktyce raka piersi badanie mammograficzne jest przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały takiego badania w ciągu ostatnich dwóch lat.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • ToJa (offline)

   

  Avatar

  2011-11-10 20:10:22
   

  - Tę świadomość widać codziennie w kolejkach chorych, które w szpitalu ustawiają się na badania, choć i tak wszystkie pieniądze jakie są na to przeznaczone nie są wykorzystywane - mówiła dr Mirosła...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...