Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-10-14 20:00:00

Chiński grzyb pomocny w walce z rakiem

Wyizolowany z trującego chińskiego grzyba składnik może zwiększyć skuteczność leczenia przeciwnowotworowego - informuje pismo "Cancer"Research".

 

Grzyb Verticillium sp., który rośnie w lasach na południowym-zachodzie Chin zawiera wertycylinę A. Substancja ta uwrażliwia komórki nowotworu na działanie białka TRAIL (tumor necrosis factor-related apoptosis inducing ligand) pobudzającego je do autodestrukcji - apoptozy. Wertycylina A zapobiega wystąpieniu oporności na leki, będącej przyczyną około 90 proc. niepowodzeń w leczeniu - zwłaszcza w przypadku pacjentów z przerzutami.

Apoptoza zwykle pozwala organizmowi pozbyć się nieprawidłowych komórek, jednak komórki nowotworowe bardzo trudno skłonić do "samobójstwa" - uodparniają się na działanie TRAIL. Zastosowanie wertycyliny A ponownie je uwrażliwia - do tego stopnia, że sama wertycylina wystarczy, by u myszy dochodziło do niszczenia komórek nowotworowych. Jednak potrzebna do tego dawka powodowała silne objawy uboczne. Praktyczniejsze jest łączenie działania wertycyliny z lekami przeciwnowotworowymi, na przykład cisplatyną.

Jak się wydaje, wertycylina A może zwiększać aktywność genu BN1P3, który sprzyja obumieraniu komórek. Komórki nowotworowe działają w przeciwnym kierunku - tłumią one działanie genu za pomocą procesu zwanego metylacją DNA. Wertycylina może modyfikować ten proces.

Badania laboratoryjne prowadzone były na komórkach pochodzących z przerzutów jednego z najczęściej występujących nowotworów - raka jelita grubego, jak również mięsaka, gruczolakoraka płuc i raka piersi. Planowane są także badania nad czerniakiem i rakiem trzustki. Zanim rozpoczną się badania kliniczne z udziałem ludzi, potrzebna będzie jeszcze ocena toksyczności wertycyliny.

PAP - Nauka w Polsce

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również