Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-11-13 09:52:59

Prawdopodobieństwo powstania przerzutów do mózgu.

Mam 38 lat, dwa i pół roku temu wykryłam sobie guzka, który okazał się rakiem (carcinoma ductale invasivum mammae, G3, T2N1M0- przerzuty w dwóch węzłach na 30 usuniętych, przerzuty nie wykraczały poza torebkę węzła). Na moje nieszczęście wszystkie receptory ujemne czyli tzw. potrójnie negatywny . Leczenie zakończyłam w sierpniu ubiegłego roku. Mutacji w genie BRCA1 nie stwierdzono, ale jest mutacja A148T w genie CDKN2A. Moja mama zmarła na raka piersi w wieku 40 lat, miała przerzuty do mózgu. Chciałabym zapytać czy w Polsce są dostępne statystyki dotyczące ilości pacjentek u których wystąpiły przerzuty do innych organów przy tym typie nowotworu w stosunku do pacjentek z rakiem hormonozależnym lub z nadekspresją receptora HER2( ile np. pacjentek na 100 ma przerzuty w ciągu pierwszych 5 lat? Ponadto czytałam gdzieś, że bezpieczny margines granicy cięcia przy usunięciu guza to 1 cm. W moim przypadku granica cięcia od dołu to 0,7 cm, czy może to mieć negatywny skutek, pozostałe to 1 cm. Wiem, że nie było możliwości zrobienia większego marginesu od dołu bo już zaczynało się żebro, ale chciałabym wiedzieć. I ostatnie pytanie, czy jest jakakolwiek możliwość całkowitego wyleczenia w przypadku przerzutów do mózgu, płuc lub wątroby?

W CHWILI OBECNEJ TRWAJĄ PRACE NAD OKREŚLENIEM CZYNNIKÓW PREDYKCYJNYCH (POZWALAJĄCYCH PRZEPOWIEDZIEĆ) CZY I Z JAKIM PRAWDOPODOBIEŃSTWEM DOJDZIE DO POWSTANIA PRZERZUTÓW DO MÓZGU U KOBIET Z POTRÓJNIE UJEMNYM RAKIEM PIERSI - BADANIE TO MA NAZWĘ "TRINBEC", ALE NIE MA JESZCZE ŻADNYCH OPUBLIKOWANYCH DANYCH. JEST TO BADANIE POLSKIE, ZUPEŁNIE PIONIERSKIE.
WSZELKIE STATYSTYKI, O KTÓRE PANI PYTA, DOTYCZĄ POPULACJI - A NIE POJEDYNCZYCH OSÓB, ZATEM PROSZĘ NIE ODNOSIĆ ICH DO SIEBIE.
MARGINES CIĘCIA 7 MM MOŻE PANI UZNAĆ ZA WYSTARCZAJĄCY.
CO DO OSTATNIEGO PYTANIA - O LECZENIU RADYKALNYM MÓWIMY WTEDY, GDY LECZENIE TO PROWADZI DO CAŁKOWITEGO USUNIĘCIA WSZYSTKICH OGNISK CHOROBY.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również