Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-10-19 15:45:00

Diagnostyka molekularna stanie się u nas standardem w onkologii?

Konsultant krajowy ds. genetyki klinicznej pracuje nad projektem procedur diagnostycznych wykorzystujących genetyczne i molekularne markery.

 

- Rocznie wydajemy na leczenie nowotworów ok. 2,5 mld złotych. Z tego „lwią“ część stanowią wydatki na chemioterapię. Często podawanie drogich leków przeciwnowotworowych ukierunkowanych molekularnie to „wyrzucanie pieniędzy w błoto“, bowiem leki nie działają u wszystkich pacjentów - przypomina wiceminister zdrowia, Andrzej Włodarczyk.

W przypadku leczenia molekularnego chodzi o włączenie za pomocą tekstów genetycznych tych chorych, którzy odpowiedzą na leczenie, a wykluczenie tych, którzy nie odniosą efektu terapeutycznego, a jedynie zostaną obarczeni działaniami niepożądanymi.Zdaniem specjalistów, obecnie nie ma możliwości wykonywania badań molekularnych we właściwy sposób. Najczęściej problem ich wykonania jest przerzucany na producentów leków. Nie jest też uregulowana kwestia ich finansowania.Dlatego ministerstwo zdrowia podjęło decyzję o utworzeniu sieci zwalidowanych laboratoriów biologii molekularnej. Nad konkretnymi rowiązaniami, niosącymi pożytek dla chorych i finansów publicznych, pracuje konsultant krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej.- Nie będzie problemu z ich finansowaniem. Nawet w obecnych warunkach można je finansować z budżetu NFZ. Fundusz akceptuje takie rozwiązanie, ponieważ oznaczenie biomarkera to wydatek rzędu 400-500 zł, a prowadzenie nieskutecznej terapii to nawet 10 tys. miesięcznie - dodaje prof. Piotr Potemski, kierownik kliniki chemioterapii nowotworów UM w Łodzi.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • marakesz (offline)

   

  Avatar

  2011-12-09 10:57:13
   

  Mam nadzieję, że tak jak w innych krajach będzie mozna przechowywać swoje próbki DNA dla dzieci i innych członków rodziny w celach diagnostycznych

Poczytaj również