Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-10-19 15:00:00

Warszawa: onkolodzy o systemowych możliwościach poprawy wyników leczenia nowotworów

19 października na drugiej konferencji z cyklu Czas Na Onkologię w Warszawie eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologicznego omówili rekomendowane przez PTO, kluczowe i strategiczne programy działań, mające na celu poprawę wyników leczenia nowotworów w Polsce.

 

Jak zauważa PTO opublikowana w czerwcu br. „Biała Księga Polskiej Onkologii” - analiza zasobów opieki onkologicznej w Polsce i czynników warunkujących sukces w tym zakresie w niektórych krajach europejskich - zainicjowała merytoryczną dyskusję nad poprawą skuteczności leczenia nowotworów w naszym kraju.

Według ekspertów PTO Księga kieruje uwagę nie tylko na wskaźniki epidemiologiczne, ale także na wielowymiarowy kontekst polskiego systemu opieki onkologicznej, od edukacji i liczby lekarzy poczynając, poprzez nasycenie sprzętem diagnostycznym i terapeutycznym, liczbę łóżek szpitalnych, zużycie leków przeciwnowotworowych.

Wyniki analiz zawarte w Białej Księdze wskazały m.in., że chociaż nakłady na onkologię znacząco wzrosły, to w czasie ostatnich 10 lat nie udało się poprawić dynamiki spadku śmiertelności populacyjnej z powodu chorób nowotworowych, która należy w naszym kraju do najwyższych w Europie. Poprawa wyników leczenia nowotworów w Polsce wymaga opracowania i wdrożenia nowych strategii.

- Dochodzimy do momentu, w którym możemy programowo działać, mając na celu dobro pacjenta. W gronie znakomitych ekspertów przygotowaliśmy rozwiązania dla onkologii mieszczące się w granicach możliwości Polski - powiedział prof. Jacek Jassem, przewodniczący zarządu PTO.

Prof. Jassem podkreśla, że całość inicjatywy wpisuje się w realizowany przez Unię Europejską program EPAAC (European Partnership for Action Against Cancer), zawierający działania, które do 2020 r. mają spowodować spadek negatywnych następstw nowotworów (cancer burden) o 15 proc.

Jak informuje PTO, "Biała Księga Polskiej Onkologii" to dokument, który obejmuje 6 szczegółowych celów związanych z 20 działaniami w zakresie profilaktyki, poprawy skuteczności leczenia i jakości życia chorych, a także zarządzania informacją oraz zapewnienia efektywności kosztowej.

Do głównych celów PTO zalicza ograniczenie występowania i wpływu czynników ryzyka (profilaktyka pierwotna), zwiększenie skuteczności wczesnego wykrywania (profilaktyka wtórna), poprawę skuteczności leczenia, poprawę jakości życia pacjentów, zarządzanie systemem wsparte wyczerpującą informacją oraz osiąganie wysokiej efektywności ekonomicznej prowadzonych działań.

Dokument określa także ramowy harmonogram działań i wskazuje instytucje, które powinny je realizować. Harmonogram strategii zakłada powstanie do końca 2011 roku szeregu ekspertyz i modeli funkcjonowania szczegółowych rozwiązań, a do połowy 2012 roku rozpoczęcie wielu projektów pilotażowych, weryfikujących przyjęte modele.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...