Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-11-25 12:41:20

Potrójnie ujemny rak piersi.

W lutym tego roku wykryłam guza w piersi lewej. Zostałam poddana leczeniu w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Wyniki badań H-P wykazały G1, NG2, IM:2/10 HPF, ER ( - ), PgR ( - ), HER ( + ). Ustalono stopień zaawansowania cT3N1M0. Przeszłam 6 cykli chemioterapii, a następnie zostałam poddana chirurgicznemu zabiegowi oszczędzającemu piersi ( po badaniu marginesów w trakcie operacji które okazały się wolne od zmian nowotworowych). Wyniki badań wyciętego guza wykazały całkowitą regresję raka po chemioterapii. Obecnie mam być poddana dalszemu leczeniu radioterapią. Leczenie ma potrwać 6 tygodni.
Z tego co ostatnio przeczytałam w artykule ,, Warszawa - onkolodzy o najbardziej agresywnym raku piersi" wynika, że najbardziej,, wykluczoną" grupę pacjentek z rakiem piersi stanowią te, których rak jest określony jako potrójnie negatywny. Skuteczność leczenia jest bardzo niska. Charakteryzuje go duża agresywność.Nie ma dużego arsenału leków z których można skorzystać - nie może to być terapia hormonalna, ani leki działające na HER2 . Prosiłabym o odpowiedz, jak to jest w moim przypadku. Z badań wynika, że jest to rak podwójnie agresywny, nie dostałam też żadnych tabletek hormonalnych.
 


NIE DO KOŃCA ROZUMIEM Z PANI LISTU, CZY OKREŚLENIE HER 2 (+) NALEŻY ROZUMIEĆ JAKO HER 2 DODATNI (CZYLI 3+), CZY TEŻ JAKO HER 2 (1+). JEŻELI JEST TO WYNIK HER 2 (1+) TO ISTOTNIE PANI RAK JEST TZW. RAKIEM TRÓJUJEMNYM. NIE REAGUJE ON NA LEKI HORMONALNE, NIE MA TEŻ WSKAZAŃ DO ZASTOSOWANIA HERCEPTYNY. LECZENIE TEGO TYPU RAKA OPIERA SIĘ NA AGRESYWNEJ CHEMIOTERAPII I LECZENIU OPERACYJNYM. POTEM CHORE ZGŁASZAJĄ SIĘ NA KONTROLE. UZYSKANIE W WYNIKU BADANIA MIKROSKOPOWEGO TZW. "CAŁKOWITEJ REMISJI PATOLOGICZNEJ" ROKUJE KORZYSTNIE.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również