Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-11-23 11:45:00

Gra dla kobiet edukuje na temat raka szyjki macicy

Gra "Catch Papilloma", która pozwala wcielić się w różne kobiece typy i stworzyć swojego avatara na Facebooku jest kolejną odsłoną kampanii społecznej skierowanej do kobiet pt. "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy".

 

Zamiarem autorów gry "Catch Papilloma" jest popularyzacja wśród Polek wiedzy na temat zagrożenia, jakie dla ich zdrowia i życia może stanowić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszącego się drogą płciową.

Obecnie wiadomo już, że blisko 100 proc. przypadków raka szyjki macicy rozwija się na skutek przewlekłej infekcji HPV. Mimo, że inwazyjnej postaci tego nowotworu oraz zgonom z jego powodu można dziś skutecznie zapobiegać, Polska ciągle przoduje pod tym względem w Europie. Codziennie, jest on diagnozowany średnio u 10 kobiet w naszym kraju, a 5 traci życie z jego powodu.

Na konferencji prasowej inaugurującej kolejną edycję kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy", prof. Romuald Dębski, ordynator Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Bielańskim im. ks. J. Popiełuszki SPZOZ w Warszawie przypomniał, że HPV jest bardzo zakaźnym wirusem, bardziej niż HIV czy HCV (wirus zapalenia wątroby typu C).

Według niego, większe ryzyko zachorowania na raka szyjki mają kobiety, które wcześnie przechodzą inicjację seksualną, bo z reguły mają później więcej partnerów seksualnych. Wśród innych czynników zwiększających ryzyko raka szyjki wymienił: palenie papierosów, inne infekcje płciowe, wieloletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Prof. Dębski przypomniał, że inwazyjny rak szyjki macicy rozwija się bardzo powoli - średnio przez kilkanaście lat. Dzięki wykonywaniu regularnych badań cytologicznych - wystarczy raz na trzy lata - można wykrywać bądź zmiany przedrakowe, bądź raka w stadium przedinwazyjnym, kiedy szanse na wyleczenie wynoszą niemal 100 proc. Od cytologii nie zwalnia nawet wcześniejsze szczepienie.

Wchodząc na stronę internetową www.facebook.com/kobiecysekret (albo na stronę kampanii www.hpv.pl) panie mogą przenieść się w świat stylizacji i dopracować swojego awatara w najdrobniejszych szczegółach - od koloru i kształtu oczu, przez kolor włosów, fryzurę, kształt ust i kolor szminki, aż po ubranie, buty, biżuterię i dodatki.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...