Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-11-24 11:45:00

Eksperci: są skuteczne leki uśmierzające liczne skutki uboczne chemioterapii

Wielu chorych na raka nie musi cierpieć z powodu nudności i wymiotów powodowanych przez chemioterapię. Są dostępne skuteczne leki, które uśmierzają liczne skutki uboczne tego leczenia - przekonywali specjaliści na czwartkowej (24 listopada) konferencji prasowej w Warszawie.

 

Według dr hab. Renaty Zauchy z kliniki onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wymioty i nudności doskwierają ponad 70 proc. chorych przyjmujących chemioterapeutyki, takie jak np. cytostatyki. Częściej narzekają z tego powodu kobiety niż chorzy na raka mężczyźni, a także osoby poniżej 50-55 roku życia.

Dodała, że chorzy po leczeniu mogą mieć też biegunki, wzdęcia, zaparcia, owrzodzenie jamy ustnej lub obrzęk śluzówek, zmiany grzybicze i wypadanie włosów. Odczuwają często zmęczenie, mają gorączkę, narzekają na duszności, bóle kostno-stawowe i zakrzepowe zapalenie żył.

Dr hab. Piotr Wysocki z oddziału chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii wyjaśnił, że tzw. ostre nudności i wymioty pojawiają się w pierwszych 24 godzinach po podaniu chemioterapii, ale większość chemioterapeutyków może je wywołać już po jednej, dwóch lub trzech godzinach od zastosowania. W pierwszej dobie jest też największe nasilenie tych dolegliwości.

- W kolejnych czterech, pięciu dniach wielu chorych nadal cierpi, ale wymioty i nudności są już zwykle mniej nasilone. Najbardziej odczuwane są w trzecim i czwartym dniu po podaniu chemioterapii - powiedział dr Wysocki.

Dolegliwości może powodować również radioterapia. - Na szczęście wiele tych dolegliwości można uśmierzyć odpowiednimi lekami - podkreśliła dr Zaucha.

Z przytoczonych przez nią badań wynika, że w czasie pierwszego kursu leczenia pomagają one 60-70 proc. pacjentów. Jednocześnie zmniejszają ryzyko wymiotów opóźnionych i wyprzedzających kolejne cykle leczenia.

Specjalista powiedziała, że najczęściej stosowane są takie leki jak antagoniści serotoniny, glikokortykosteroidy, antagoniści receptorów neurokininowych, leki hamujące dopaminę oraz tzw. antagoniści NK1.

- O takie leki warto pytać lekarzy, tym bardziej, że niektóre z nich, jak antagoniści NK1, mogą być pomocne w profilaktyce przeciwwymiotnej - powiedziała dr Zaucha.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • nie (offline)

   

  Avatar

  2012-03-12 09:37:29
   

  pytać lekarza? to lekarz powinien poinformować pacjenta!!!! u nas wszystko od d... strony .!!!!!! my pacjenci musimu cierpieć musi nas boleć musimy sie czuć podle i upokarzająco i to jest przywilej...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-10-02 18:18:21

  Immunoterapia; marihuana medyczna

  Dwa miesiące temu otrzymałam diagnozę: rak przewodowy naciekający NOS potrójnie ujemny w II stadium z przerzutem do...
 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...