Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-12-12 12:31:35

Problem z obrzękiem

Mam problem z obrzękiem po mastektomii. Po operacji zbierała mi się chłonka, którą ściągali lekarze 8 razy. Teraz poniżej szycia, ale więcej pod pachą mam obrzęk, z którym nie mogę sobie poradzić. Ściągam ręką w dół do pachwiny, ale to nic nie pomaga. Boję się, że może pójść w górę i zaatakować mi rękę czego bym nie chciała. Jak mogę sobie pomóc?
 


W Pani pytaniu, nie napisała Pani jak długo jest po zabiegu. Sam obrzęk w okolicy pachy i poniżej blizny, w chwili obecnej może być jeszcze spowodowany krótkim okresem od zabiegu operacyjnego i może zniknąć. Obrzęk na kończynie strony operowanej, nie musi się pojawić, pomimo tego, że już pojawił się w okolicy pachy. Niestety jest to kwestia bardzo zmienna i zależy to od Pani organizmu, dlatego trzeba cały czas obserwować kończynę. Gdy obrzęk zacznie się pojawiać dodatkowo na kończynie, zalecam udać się do fizjoterapeuty w celu wykonania drenażu jak również omówienia kwestii ewentualnego bandażowania, lub zakupu rękawa uciskowego.
Odnośnie odprowadzania obrzęku z okolicy pachy i blizny, to zalecam kontynuowanie odprowadzania do pachwiny, po tej samej stronie. Jest to najkrótsza i najprostsza droga spływu. Jeżeli nie jest Pani pewna czy dobrze to wykonuje, to najlepiej jest poprosić fizjoterapeutę o zademonstrowanie sposobu autodrenażu. Dodatkowo może Pani poszukać osoby, która zajmuje się Kinesiotaping'iem i zapytać o przeciwobrzękowy sposób aplikacji. Niestety taka aplikacja u jednych pań pomaga u innych nie, więc efekty będzie musiała Pani sama ocenić.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...