Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-12-17 14:40:43

Czy konieczna jest obustronna mastektomia?

Moja mama ma 68 lat rozpoznano raka piersi G1 pierś lewa, jednoczasowo G2 pierś prawa. Receptory hormonalne w lewej piersi 100%, prawa 80-90%. HER ujemne. W USG dołów pachowych wydaje się, że bez meta do węzłów. Zaproponowano obustronną mastektomię z usunięciem węzłów chłonnych około 10. Rozważana była częściowa amputacja i brachyterapia ale lekarz stwierdził, że jest to badanie niekonwencjonalne i je odradza. Jest olbrzymi problem psychiczny związany z utratą obu pierwsi. Czy rzeczywiście jest to jedyna możliwość?
 

WSZYSTKO ZALEŻY OD WIELKOŚCI ZMIAN NOWOTWOROWYCH W OBRĘBIE PIERSI. PARAMETR G DOTYCZY STOPNIA ZŁOŚLIWOŚCI GUZA, NATOMIAST NIE MÓWI NIC O WIELKOŚCI GUZÓW.
JEŻELI NIE MA PODEJRZANYCH WĘZŁÓW CHŁONNYCH TO JAK NAJBARDZIEJ MOŻNA ROZWAŻYĆ PRZEPROWADZENIE ZABIEGU OSZCZĘDZAJĄCEGO, SZCZEGÓLNIE JEŻELI WYMIAR GUZÓW W BADANIU MAMMOGRAFICZNYM NIE PRZEKRACZA 3 CM. PO LECZENIU
OSZCZĘDZAJĄCYM ZAWSZE STOSUJE SIĘ NAPROMIENIANIE. BRACHYTERAPIA POZWALA NA SKRÓCENIE CZASU RADIOTERAPII I JEST OBECNIE NA ŚWIECIE CORAZ CZĘŚCIEJ STOSOWANA. PROSZĘ JESZCZE PAMIĘTAĆ, ŻE OBECNIE W OŚRODKACH REFERENCYJNYCH
NIE USUWA SIĘ AUTOMATYCZNIE WSZYSTKICH WĘZŁÓW CHŁONNYCH Z DOŁÓW PACHOWYCH TYLKO PRZEPROWADZA SIĘ TZW. BIOPSJĘ WĘZŁA WARTOWNICZEGO. BIOPSJA TA POZWALA NA ZWERYFIKOWANIE STANU WĘZŁÓW CHŁONNYCH I W WIELU PRZYPADKACH NA UNIKNIĘCIE KONIECZNOŚCI USUWANIA WSZYSTKICH WĘZŁÓW PACHOWYCH.


 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również