Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-12-17 22:20:19

Rokowania i klika pytań o hormonoterapię

Mam 35 lat. W czerwcu 2011 miałam operację oszczędzającą prawej piersi. Guz nieduży (około 10-15mm). Dwa węzły usunięte, ale czyste bez przerzutów. Miałam 4 chemie czerwone (chyba AC). Teraz od dwóch tygodni mam radioterapię (łącznie 25 naświetlań) i już zaczęłam też od 2 tygodni hormonoterapię (tamoxifen i zoladex). A dodam, że rak jest G3.
Boje się lekarzy spytać jakie są rokowania. Proszę mi powiedzieć jak to wygląda w mojej sytuacji?
Przez całą chemioterapię miałam okres. I mam pytanie odnośnie hormonoterapii, czy ja będę miała typowe objawy menopauzy? Po chemii
straciłam włosy, czy teraz odrosną w kolorze jaki był czy już raczej będą przerzedzone i z powodu braku hormonów osłabione? A co ze skórą też stanie się zwiotczała - jak u Pań około 50? Po jakim czasie już nie ma mowy abym zaszła w ciąże? Zoladex wzięłam dopiero jeden.
A czy mogę poddać się diecie (czy mogę zażywać jakieś wspomaganie w odchudzaniu np. chrom)?

W OPARCIU O DOSTARCZONE DANE MOŻNA STWIERDZIĆ, ŻE ROKOWANIE PANI JEST BARDZO DOBRE Z SZANSAMI NA PRZEŻYCIE BEZ NAWROTU >75%
UWARUNKOWANE JEST TO JEDNAK SKOJARZENIEM CHEMIOTERAPII I HORMONOTERAPII. W PRZYPADKU STOSOWANIA TYLKO JEDNEJ Z WYMIENIONYCH TERAPII RYZYKO NAWROTU ZNACZĄCO ROŚNIE.
PRZY STOSOWANIU PEŁNEJ BLOKADY HORMONALNEJ - TAMOKSYFEN + ZOLADEX MOŻNA OCZEKIWAĆ KLASYCZNYCH OBJAWÓW MENOPAUZY. WŁOSY BĘDĄ NORMALNIE ODRASTAŁY. W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW SĄ ZDECYDOWANIE SILNIEJSZE NIŻ PRZED CHEMIOTERAPIĄ. W CELU ZMNIEJSZANIA NASILENIA OBJAWÓW MENOPAUZY KONIECZNE JEST STOSOWANIE PRAWIDŁOWEJ ZBILANSOWANEJ DIETY Z DUŻĄ ZAWARTOŚCIĄ OWOCÓW I WARZYW ORAZ UTRZYMANIE REGULARNEGO WYSIŁKU FIZYCZNEGO MIN 3X W TYGODNIU PRZEZ > 45 MINUT.
STOSOWANIE ŚRODKÓW WSPOMAGAJĄCYCH ODCHUDZANIE JEST ABSOLUTNIE NIE WSKAZANE.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również