Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-12-18 18:56:43

Dostępność neulasty

Moja mama ma raka piersi. Jest po 4 kursie chemioterapii (doxorubicyna+ taxoter). Zawsze po każdym kursie dostawała Neulastę a teraz nie dostała (lekarz powiedział, że skończyła się refundacja) i leży w szpitalu bo ma neutropenię (dostaje zastrzyki Zarzio). Mam pytanie, czy rzeczywiście Neulasta nie jest już refundowana i czy już po każdym kursie mama będzie musiała leżeć w szpitalu z neutropenią? Z tego, co czytałem w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2011 r. w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością (załącznik nr2) to lek Neulasta jest refundowany.
Skoro na tej liście jest Neulasta, to co zrobić żeby lekarz po chemii podał mamie Neulastę?

W OSTATNIM CZASIE W WIELU OŚRODKACH POJAWIŁ SIĘ PROBLEM Z NEULASTĄ ZWIĄZANY Z KWESTIAMI REFUNDACYJNYMI                    I KONTROLAMI NFZ.
ZARZIO JEST LEKIEM O ZBLIŻONYM MECHANIZMIE DZIAŁANIA DO NEULASTY, TYLKO KONIECZNE JEST KILKA WSTRZYKNIĘĆ ZAMIAST JEDNEGO. W ZALEŻNOŚCI OD NASILENIA NEUTROPENII, PRZY KOLEJNYM KURSIE LEKARZ POWINIEN ZLECIĆ WYKONYWANIE ZASTRZYKÓW PREPARATU ZARZIO W WARUNKACH DOMOWYCH - ROZPOCZYNAJĄC 24 GODZINY PO ZAKOŃCZENIU CHEMIOTERAPII I PODAJĄC GO PRZEZ 3-6 KOLEJNYCH DNI PO CHEMIOTERAPII. W TEN SPOSÓB MOŻNA ZAPOBIEC WYSTĄPIENIU GŁĘBOKIEJ NEUTROPENII, KTÓRA W NIEKTÓRYCH SYTUACJACH (GORĄCZKA NEUTROPENICZNA OPORNA NA ANTYBIOTYKI) WYMAGA HOSPITALIZACJI.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również