Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-12-20 09:58:17

Czy to może być wznowa?

Mam 39 lat. W X. 2010 usunięto mi guz z piersi lewej o średnicy 2,5 cm, carcinoma infaltran ductale G3, pt2.OPIS materiału: materiał o
wym, 4,5x3,3x3,5 cm oznaczony nitkami. Na przekroju obecny białawy spoisty guzek srednicy 2,5 cm. margines od powięzi najwęższy 0,2 cm od obojczyka 0,7cm margines oznaczony trzema nitkami 0,6cm. Receptory Esrtogen -, progesteron-, her2"0". W XI.2010 usunięto 16 węzłow chłonnych z pachy w tym w jednym carcinoma metastaticum (focus diametrii 3 mm). Jestem po 6 cyklach chemioterapii TAC i po radioterapii zakończonej w czerwcu, nie przyjmuję żadnych leków.
Zrobiłam obecnie usg piersi wynik badania: Oba sutki o regularnej budowie miąższu, utkania gruczołowo - tłuszczowego. W loży po usuniętym guzie sutka lewego na pograniczu kwadratów górnych widoczne jest ogniskowe zaburzenie utkania - blizna z elementami struktur włóknistych wielkości 18x9 mm .Na godzinie 6 około 1 cm od otoczki brodawki sutka lewego widoczny jest owalny guzek hypoechogeniczny, wielkości 14X7mm, mogący odpowiadać zmianie dysplastycznej. Pozostały miąższ sutka lewego oraz sutka prawego zmian ogniskowego naciekania nie wykazuje. Okoliczne węzły chłonne pachowe niepowiększone.

Proszę mi odpowiedzieć, czy może to być wznowa ? Co dalej powinnam w takim przypadku zrobić, czy zgłosić się do chirurga? Czy potrzebne będzie BAC? Robiłam to badanie prywatnie nikt mi go nie zlecił, radiolog zalecił mi spokój i kontrolne badanie za 4 m-ce.

PO ZABIEGU OSZCZĘDZAJĄCYM DOCHODZI DO PRZEBUDOWYCH STRUKTURY GRUCZOŁU PIERSIOWEGO NA OKOŁO GOJĄCEJ SIĘ RANY. Z TEGO TEŻ POWODU MOGĄ POJAWIAĆ SIĘ OBSZARY O ZABURZONEJ STRUKTURZE ULTRASONOGRAFICZNEJ. JEŻELI DOŚWIADCZONY RADIOLOG NIE WIDZI W TAKIEJ SYTUACJI POWODÓW DO NIEPOKOJU TO WYSTARCZY POWTÓRZYĆ BADANIE ULTRASONOGRAFICZNE (EW. Z MAMMOGRAFIĄ) ZA 3-4 MIESIĄCE.
RAK PIERSI POTRÓJNIE UJEMNY (BRAK RECEPTRÓW HORMONALNYCH I HER2) WIĄŻE SIĘ Z WYŻSZYM RYZYKIEM NAWROTU W PORÓWNANIU DO INNYCH PODTYPÓW GDZIE MOŻNA STOSOWAĆ DŁUGOTRWAŁE LECZENIE HORMONALNE LUB HERCEPTYNĘ. WYSTĄPIENIE RAKA PIERSI W MŁODYM WIEKU (39 LAT) WIĄŻE SIĘ RÓWNIEŻ ZE ZWIĘKSZONYM RYZYKIEM WYSTĄPIENIA INNYCH PIERWOTNYCH RAKÓW PIERSI (NIE BĘDĄCYCH WZNOWAMI) ORAZ INNYCH ZMIAN O CHARAKTERZE ŁAGODNYM. CZY W RODZINIE WYSTĘPOWAŁY INNE ZACHOROWANIA NA RAKA PIERSI LUB RAKA JAJNIKA? CZY KONSULTOWAŁA SIĘ PANI W PORADNI GENETYKI ONKOLOGICZNEJ?

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...