Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-12-20 11:39:49

Ból w barku

Moja mama (lat 74), 9 miesięcy temu przeszła operację usunięcia piersi, od tej pory narzeka na ból w barku. Miała robione RTG, w którym podejrzewano przerzuty, aby to potwierdzić zrobiłyśmy TK, który wykazał zwyrodnienia, uszkodzenia związane prawdopodobnie z wiekiem, lekarz dał tabletki przeciwbólowe i tyle. Tydzień temu miałyśmy robiony rezonans magnetyczny, ze względu na ciągłe bóle w barku i ręce (ręka jest opuchnięta i prawdopodobnie już jest przykurcz mięśni ze względu na nie ćwiczenie), który wykazał szereg uszkodzeń w tym barku między innymi pozrywane mięśnie, zwyrodnienia i zbierający się tam płyn, uraz spowodowany najprawdopodobniej ćwiczeniami, które sama sobie robiła. Byłyśmy z wynikiem u ortopedy, który zalecił masaże i rehabilitację ręki. Zabiegi na NFZ będą dopiero w styczniu. Czy to jest wystarczające? Czy nie potrzeba zabiegu ściągania płynu z tego barku?
 

Bóle w okolicy barku, mogą pochodzić z bardzo wielu struktur. Jak Pani napisała, jeżeli w okolicy barku doszło już do pozrywania mięśni, jest to stan dosyć poważny i może kwalifikować się do zabiegu operacyjnego. Oczywiście decyzję o takim sposobie leczenia podejmuje lekarz ortopeda, oceniając ruchomość stawu, lokalizację bólu, badania obrazowe itp.
O samym zabiegu ściągania płynu z barku również decyduje lekarz prowadzący. Jeżeli zalecił tylko tabletki, prawdopodobnie ilość płynu nie jest zbyt duża i w ten sposób chce uniknąć kłucia ręki, po stronie której był zabieg (jakiekolwiek iniekcje są przeciwwskazane po stronie operowanej).
Rehabilitacja ręki jak najbardziej jest pożądana. Jeżeli pojawił się już obrzęk, to trzeba się skupić na jego zmniejszeniu lub zapobieganiu powiększeniu. Jest to bardzo ważne, gdyż zwiększająca się objętość kończyny, będzie miała tendencję do pogarszania stanu już bolesnego barku, w następstwie powodując ograniczenie ruchomości, dalszy ból w wyniku bezruchu, powodując koło zamknięte. Do zwalczania obrzęku zalecam drenaż limfatyczny, a po konsultacji z fizjoterapeutą i ocenie spoistości oraz wielkości obrzęku rozważenie bandażowania lub zakupu rękawa kompresyjnego.
Przykurcze mięśni również w miarę możliwości powinna Pani z mamą zmniejszać. Dokładny sposób powinien podać fizjoterapeuta, po obejrzeniu ręki i określeniu które mięśnie są przykurczone.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...