Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-01-26 14:58:32

Masaż kręgosłupa

Jestem ponad 7 miesięcy po operacji usunięcia prawej piersi i węzłów chłonnych. Lekarz rehabilitacji skierował mnie na masaż kręgosłupa, masaż ręki po stronie operowanej (I i II stopień obrzęku). Jestem już po 7 masażach, ale dzisiaj przeczytałam, że masaż kręgosłupa poprzez poprawę działania ukł. krwionośnego i limfatycznego może rozsiać po organizmie stan zapalny (moje OB-35) i tą drogą doprowadzić do przerzutów.

Pierwszą rzeczą o której wspomnę, to jest różnica pomiędzy masażem, a drenażem. Masaż jako forma zabiegu, ma za zadanie oddziaływać na mięśnie, doprowadzając do przekrwienia, a tym samym do zwiększonego jego odżywienia i zniwelowania ewentualnego problemu, który wynika z mięśnia. Drenaż limfatyczny, jest szczególną formą masażu, który ma oddziaływać na obszar skóry i warstwy podskórnej. Wynika z tego, że drenaż limfatyczny nie powinien doprowadzać do zwiększonego przekrwienia w okolicy wykonywania. Z powyższego wynika, że masaż jako forma pracy na mięśniach, jest przeciwwskazana do opracowywania obrzęku ręki. Drenaż limfatyczny należy do standardów terapii obrzęku i w Pani przypadku (I i II stopień obrzęku) powinien być wykonywany.
Odnośnie masażu pleców, w chwili obecnej nie ma jednolitych standardów, co do czasu jaki trzeba odczekać, aby móc bezpiecznie wykonywać masaż, jednak przyjmuje się okres 5 lat. Jest to wartość umowna, którą również przyjmuje się w onkologii jako okres miary wyleczenia. Oczywiście każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, uwzględniając stan, rodzaj nowotworu, miejsce masażu (czy odległe czy blisko miejsca zabiegu) itp. Dodatkowo trzeba rozpatrzyć ewentualne korzyści jakie może przynieść masaż w likwidacji bólu pleców, a tym samym pomóc w powrocie do sprawności. W Pani przypadku oczywiście lekarz prowadzący, jako ten który ma z Panią kontakt podejmuje decyzję, bo posiada więcej informacji.
Jako ostatnią rzecz chcę powiedzieć, że Pani OB może wynikać z różnych przyczyn i musi zostać oczywiście to zdiagnozowane. Jeżeli dodatkowo posiada Pani wysoką temperaturę, bolesność ręki, zaczerwienienie, to może to wskazywać na Różę. W takim przypadku jakiekolwiek zabiegi są przeciwwskazane i jedyną formą leczenia jest podanie antybiotyku. Poza tym już podwyższona temperatura ciała, jest przeciwwskazaniem do masażu lub drenażu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...