Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-01-25 12:15:00

Lubuskie: akcja na rzecz profilaktyki - bo rak szyjki macicy nie wybiera

W sobotę (28 stycznia) w zielonogórskiej galerii handlowej Focus Mall z inicjatywy lokalnego oddziału Ogólnopolskiej Organizacji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy "Kwiat kobiecości" odbędzie się event poświęcony zdrowiu kobiet.

 

Lubuszanki będą mogły nie tylko uzyskać informacje nt. choroby i dostępnych formach profilaktyki, ale także zarejestrować się na badanie cytologiczne, czy dokonać badania mammograficznego w mammobusie - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Ponadto Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego przygotował szereg konkursów z nagrodami na temat profilaktyki nowotworowej oraz zdrowego stylu życia. W ten sposób lubuski samorząd włączył się w ogólnopolską kampanię społeczną organizowaną z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (22-28 stycznia) pod patronatem honorowym Anny Komorowskiej.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to kampania organizowana od 6 lat, której celem jest uświadomienie kobietom, że rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia oraz życia. European Cervical Cancer Association (ECCA) zainicjowała Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w 2007 r.

Jak podkreślił przebywający w Polsce przedstawiciel ECCA Philip Davies "polskie kobiety muszą zrozumieć, że rak szyjki macicy nie jest związany wyłącznie z rozwiązłością seksualną i częstą zmianą partnerów". Informował o najnowszych badaniach, które wskazują, że zakażenie wirusem HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki, dotyczy aż 50 proc. kobiet mających tylko jednego partnera.

Według Daviesa jest to po prostu najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową. U 80-90 proc. kobiet po 2-3 latach infekcja mija samoistnie, ale u reszty przechodzi w postać przewlekłą, która znacznie zwiększa ryzyko rozwoju zmian nowotworowych w szyjce macicy.

Tylko regularnie wykonywane wymazy cytologiczne (co 3 lata lub częściej) pozwalają wykryć raka szyjki macicy we wczesnym etapie jego rozwoju.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...