Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-02-03 19:35:57

Korzystanie z basenu, masaży i okładów

Jestem po operacji oszczędzającej piersi prawej rozpoznanie to carcinoma intraductale G2 G3. 18.01.2012 minął rok od zakończonej radioterapii, nie miałam usuwanych węzłów chłonnych. Moje pytanie to czy w moim przypadku mogę korzystać z basenu pływackiego i masaży wodnych oraz okładów borowinowych na ciepło, a także z kąpieli w soli bocheńskiej a wszystko to z powodu bólu pleców. Bardzo dużo też chodzę z kijkami i boję się żebym sobie nie zaszkodziła zamiast pomogła dodam że mam 48 lat.
 

W Pani przypadku, niezależnie od wieku ruch jest wskazany, a im więcej tym lepiej. Zaleca się nawet około 10 000 kroków dziennie, aby zachować sprawność fizyczną. Dodatkowo jeżeli chodzenie z kijkami sprawia Pani przyjemność, to jak najbardziej zachęcam do kontynuowania takiej aktywności fizycznej.
Nie napisała Pani, która część kręgosłupa Panią boli, więc nie będę mógł precyzyjnie odpowiedzieć czy dany zabieg jest całkowicie przeciwwskazany czy można by z niego skorzystać.
Odnośnie korzystania z basenu, myślę że nie ma Pani większych przeciwwskazań, zakładając, że lekarze już od jakiegoś czasu pozwolili Pani okolicę napromieniowaną moczyć choćby podczas kąpieli, natomiast jeśli tak nie jest, to basen jest przeciwwskazany.
Jeżeli chodzi o pozostałe zabiegi tzn. okłady borowinowe, masaże wodne, oraz kąpiele z solą bocheńską, raczej bym nie zalecał. Są to zabiegi, które mają silne działanie ogólnoustrojowe i powinno się ich unikać nawet przez okres 5 lat. Oczywiście lekarz prowadzący, który zna dokładnie Pani przypadek, może podjąć decyzję o zapisaniu tych zabiegów, jeżeli korzyści z likwidacji bólu, są większe niż ewentualne przeciwwskazania. W celu usunięcia problemu bólu pleców, bez wykorzystywania powyższych zabiegów, zalecam konsultację z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który powinien zalecić prosty zestaw ćwiczeń.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...