Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-02-06 12:02:14

Stosowanie hormonoterapii przed chemioterapią

Jestem po mastektomii piersi lewej (zabieg 02.01.2012). Zalecenia z kliniki chemioterapia FAC, radioterapia na bliznę(bo margines to tylko 0,1 mm), herceptyna bo rak her2 +3 i hormonoterapia bo ER+. Wszystkie zalecenia rozumiem i akceptuję. W czasie pierwszej wizyty u
onkologa (NIESTETY ZASTĘPSTWO) zalecono mi brać przez 4 tygodnie przed datą pierwszej chemii tamoxifen. Czy jest to częste, że bierze się ten lek przed chemią? We wszystkich opisach spotkałam się z braniem tego leku dopiero po chemii. Nikt nie zapytał mnie o zatorowość żylną. Sama mam żylaki, moja mama miała częste zapalenia żył, przebyła zawał serca i zmarła na udar, babcia na zawał, siostra mamy na zawał . Czy brać lek, czy brać do niego leki przeciw zakrzepicy, a jeśli tak to jakie? Nie chciałabym obniżyć poziomu leukocytów jeszcze przed chemioterapią a podobno przy tym leku to objaw uboczny.

STOSOWANIE HORMONOTERAPII PRZED CHEMIOTERAPIĄ NIE JEST UZASADNIONE. BADANIA OCENIAJĄCE STOSOWANIE HORMONOTERAPII RAZEM Z CHEMIOTERAPIĄ W LECZENIU UZUPEŁNIAJĄCYM RAKA PIERSI WYKAZAŁY, ŻE TAKIE POSTĘPOWANIE JEST MNIEJ SKUTECZNE NIŻ STOSOWANIE CHEMIOTERAPII Z HORMONOTERAPIĄ SEKWENCYJNIE. TAKIE POSTĘPOWANIE W PANI PRZYPADKU NIE JEST UZASADNIONE. PRZY PODEJMOWANIU DECYZJI O RODZAJU HORMONOTERAPII LEKARZ POWINIEN PANIĄ ZBADAĆ, OCENIĆ ZAAWANSOWANIE NIEWYDOLNOŚĆI ŻYLNEJ ORAZ SZEREGU INNYCH PARAMETRÓW I DOPIERO WTEDY ZAPROPONOWAĆ PANI ODPOWIEDNIE LECZENIE.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również