Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-02-06 17:00:00

Wielkopolskie: nowe metody leczenia nowotworów w WCO

Zakład Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) jako jedyny ośrodek w Polsce oferuje pacjentom wszystkie metody brachyterapii, w tym leczenie raka gruczołu krokowego z wykorzystaniem implantów stałych. Rozpoczął też leczenie wczesnego raka piersi metodą samodzielnej przyspieszonej brachyterapii.

dr Janusz Skowronek, kierownik Zakładu Brachyterapii WCO

dr Janusz Skowronek, kierownik Zakładu Brachyterapii WCO

 

Jak informuje WCO, procedura leczenia raka gruczołu krokowego z zastosowaniem implantów stałych jest na ostatnim etapie kwalifikacji do listy procedur gwarantowanych przez NFZ, co umożliwi jej szersze stosowanie również w innych ośrodkach.

Lekarze z WCO podkreślają, że brachyterapia przy pomocy implantów stałych umożliwia skrócenie pobytu w szpitalu do dwóch dni i nie wymaga stosowania innego inwazyjnego leczenia uzupełniającego, co jest znaczącym udogodnieniem dla pacjentów. Dzięki zastosowaniu tego typu leczenia chory po kilku dniach może wrócić do codziennych zajęć.

Wszyscy pacjenci Zakładu Brachyterapii są przyjmowani bez długiego oczekiwania, w zaplanowanym i uzgodnionym terminie. Zakład ma możliwości leczenia chorych z regionu wielkopolskiego, a także osób z terenu całej Polski.

WCO informuje jednocześnie, że jako drugi ośrodek spoza USA rozpoczęło 31 stycznia br. leczenie wczesnego raka piersi metodą samodzielnej przyspieszonej brachyterapii (APBI) przy pomocy aplikatorów SAVI. W tym przypadku WCO również planuje wystąpienie o refundację.

Lekarze z Centrum podkreślają, że leczenie to pozwala na skrócenie napromieniania po zabiegu do 1 tygodnia (standardowo stosuje się radioterapię trwającą 4-5 tygodni).

Zakład Brachyterapii WCO wyposażony jest od niedawna w nowoczesny symulator z funkcją tomografu komputerowego zwiększającą możliwość planowania leczenia i dokładność napromieniania chorych narządów przy jednoczesnej ochronie narządów zdrowych. Obecne wyposażenie zakładu - według wielu naukowców z całego świata - dorównuje lub przewyższa wyposażenie wielu podobnych ośrodków w Europie.

Najczęściej leczone nowotwory w Zakładzie Brachyterapii to: rak gruczołu krokowego, rak piersi, rak szyjki i trzonu macicy, rak płuca, rak przełyku, rak skóry, nowotwory głowy i szyi.

Zakład Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) jest wiodącą jednostką w Polsce i Europie stosującą brachyterapię w leczeniu nowotworów złośliwych. W 2011r. wykonano w nim 1137 procedur brachyterapii (dla porównania w ubiegłym roku w całej Holandii wykonano około 2000 procedur).
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-28 09:22:05

  Torbiel w miejscu gdzie był guz

  Ponad rok temu przeszłam operację oszczędzającą raka piersi her2 +++, niehormonalnego. W wyniku histopatologicznym po...
 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...