Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-02-20 20:33:43

Druga edycja kampanii "Rozmowy o czasie"

16 lutego 2012 r. w Warszawie odbyło się pierwsze śniadanie prasowe w ramach drugiej edycji Kampanii „Rozmowy o czasie”, organizowanej przez Polską Unię Onkologii oraz firmę Celgene. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Janusz Meder – Prezes Polskiej Unii Onkologii, prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski – Kierownik Kliniki Onkologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku, dr n. med. Iwona Głogowska – onkolog z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii Instytut-Marii Skłodowskiej – Curie, dr n. med. Joanna Didkowska – onkolog z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Centrum Onkologii-Instytut Marii Skłodowskiej – Curie, dr n. med. Adam Kozierkiewicz – współautor Raportu pt. „Biała Księga zwalczania raka piersi i raka jelita grubego”, Krystyna Wechamnn – Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i wiceprezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, oraz Katarzyna Gulczyńska – Prezes Fundacji „Pokonaj Raka”. Podczas konferencji zainaugurowano także wyprawę pacjentów chorych na raka na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro Expedition 2012 r.

Informacja prasowa organizatora pt. Ruszyła druga edycja Kampanii „Rozmowy o czasie”

W nadchodzących latach nastąpi dynamiczny przyrost liczby osób w starszym wieku – już w 2020 roku liczba osób powyżej 65 r. ż. wzrośnie z 13,82 proc. do 18,38 proc. W związku z tym wzrośnie także liczba chorób charakterystycznych dla starzejącej się populacji, głównie nowotworów, z którymi będzie zmagać się aż 534 tys. Polaków. Gwałtownie zwiększy się też liczba kobiet żyjących z rakiem piersi osiągając 55 tys.2
W obliczu tych zmian konieczne jest podjęcie dyskusji na temat skuteczności zwalczania chorób nowotworowych i reorganizacji obecnego systemu opieki onkologicznej w Polsce. Dlatego ruszyła druga edycja Kampanii „Rozmowy o czasie”, mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na standardy leczenia osób starszych chorych na nowotwory w Polsce.

Zwalczanie chorób nowotworowych jest obecnie poważnym wyzwaniem dla lekarzy i organizatorów opieki zdrowotnej na całym świecie. Statystyki i prognozy epidemiologiczne wskazują jednoznacznie, że zapadalność na nowotwory rośnie niemal we wszystkich krajach, wysuwając je na czołowe miejsce wśród przyczyn wszystkich zgonów. Powodem tego jest starzenie się populacji oraz fakt, że osoby w starszym wieku są bardziej podatne na zachorowanie na większość nowotworów. Problem ten dotyczy zwłaszcza populacji kobiet, w której aż 47 proc. zgonów wynika właśnie z chorób nowotworowych. Przewiduje się, że liczba nowych przypadków raka piersi wzrośnie w Polsce o ok. 30 proc. – z 14,5 tys. do ok.
19 tys. w 2020 roku3. „Czynniki ryzyka w raku piersi są złożone, jednak największy wpływ na jego rozwój ma status hormonalny kobiety. Dlatego decyzje o późnym macierzyństwie spowodują, że diagnozę raka piersi usłyszy coraz więcej Polek. Szacujemy, że za 10 lat liczba kobiet żyjących z rakiem piersi może wzrosnąć prawie 5-krotnie” – powiedziała dr n. med. Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Centrum Onkologii – Instytut Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

W dobie starzejącego się społeczeństwa niezbędne jest zatem podjęcie dyskusji na temat czynników warunkujących skuteczność zwalczania chorób nowotworowych oraz działań, które należy przedsięwziąć bądź usprawnić w obecnie działającym systemie. Temat ten poruszyli eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w raporcie pn. „Biała Księga. Zwalczanie raka jelita grubego i raka piersi w Polsce na tle wybranych krajów europejskich”. Zaprezentowano w nim propozycje rozwiązań, będących wyznacznikami sukcesu zwalczania chorób nowotworowych na przykładzie raka piersi. „Szczególną rolę w systemie zwalczania raka powinny odgrywać m.in. takie elementy jak: wieloletnie i konsekwentne prowadzenie programów wczesnego wykrywania nowotworów, optymalizacja procesów leczniczych, nadzór i koordynacja procesu diagnostyczno – leczniczego, a także właściwe zarządzanie systemem zwalczania raka oraz przebiegiem leczenia pacjenta” – powiedział dr n. med. Adam Kozierkiewicz, współautor Raportu pn. „Biała Księga”. Bardzo ważnym czynnikiem zwalczania chorób nowotworowych powinno być profilowanie i specjalizowanie instytucji leczących raka piersi. Jednym z rozwiązań jest tworzenie ośrodków opieki onkologicznej, w których zespoły różnych ekspertów koordynują cały proces leczenia pacjenta od momentu jego zdiagnozowania. Przykładem takich ośrodków jest organizacja tzw. breast cancer units, rekomendowanych przez European Society of Breast Cancer Specialist (EUSOMA). Dzięki powyższym rozwiązaniom możemy uniknąć tzw. fragmentacji opieki, która powoduje zagubienie pacjenta w systemie, brak dostępu do odpowiednich świadczeń we właściwym czasie, a także zbędne lub niepotrzebnie powtarzane świadczenia. Właściwa koordynacja
i integracja opieki nad pacjentkami z rakiem piersi w breast cancer units, powinna być kluczowym elementem opieki onkologicznej, pozwalającym w długoterminowej perspektywie realnie poprawić wyniki leczenia raka piersi w Polsce.

Wraz ze wzrostem liczby osób w podeszłym wieku rosną zagrożenia zdrowotne, na które polski system ochrony zdrowia nie jest wystarczająco przygotowany. W tej sytuacji szczególnej wagi nabiera konieczność przygotowania się pod względem edukacyjnym, diagnostycznym, leczniczym, ekonomicznym i logistycznym na gwałtownie rosnącą liczbę pacjentów z chorobą nowotworową, m.in. raka piersi. W obliczu gwałtownego wzrostu liczby nowych zachorowań na nowotwory złośliwe niezbędna będzie współpraca wielu osób i instytucji, a także uświadomienie i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby starzejącej się populacji.

źródło: www.pkopo.pl (Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych)
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...