Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-02-25 12:01:42

Ciąża po raku piersi

Obecnie jestem w trakcie leczenia przedoperacyjnego . Typ nowotworu G3/HER2+ Fish pozytywny. Leczenie: 12 cotygodniowych dawek Taxolu + Herceptyna (została ostatnia). Potem operacja, a potem zobaczymy, co jest w środku i zdecydujemy czy FAC czy coś innego. Do tego dostaje comiesięczny zastrzyk z decapeptylu. Obecnie wydaje sie, że terapia działa, przynajmniej na guz w piersi, ponieważ zniknął zupełnie. Muszę przyznać, że makabrycznie boje się przerzutów do kości czy do mózgu. Czy gdyby okazało się, że nic nie znaleziono w wyciętej tkance - leczenie wybiło wszystkie komórki raka, to i tak warto zrobić kolejne cykle chemii, tak na wszelki wypadek?

Co z ciążą? Czy 2 lata to minimalny okres oczekiwania? Czy dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia wad u dziecka lepiej poczekać dłużej? Po ilu latach będzie wiadomo, że jestem zdrowa? Czy kolejne dziecko będę mogła karmić piersią (tą która była zdrowa i/lub tą która była chora - bo nie zdecydowano jeszcze, czy zrobić mastektomię czy usunąć tylko obszar, w którym był guz). Czy ewentualna ciąża i karmienie zwiększy ryzyko zachorowania na raka?
 

STANDARDOWYM POSTĘPOWANIEM PRZEDOPERACYJNYM JEST STOSOWANIE CAŁEJ CHEMIOTERAPII PRZED OPERACJĄ. ZWIĘKSZA TO SZANSE UZYSKANIA CAŁKOWITEJ REMISJI PATOLOGICZNEJ - BRAK KOMÓREK NOWOTWOROWYCH W BADANIU MIKROSKOPOWYM, CO RADYKALNIE POPRAWIA ROKOWANIE. SAM TAXOL Z HERCEPTYNĄ TO MOIM ZDANIEM ZA MAŁO.

TERMIN POJAWIENIA SIĘ MOŻLIWOŚCI ZAJŚCIA W CIĄŻĘ BĘDZIE ZALEŻNY RÓWNIEŻ OD TEGO CZY NOWOTWÓR JEST HORMONOZALEŻNY I CZY WSKAZANE BĘDZIE STOSOWANIE HORMONOTERAPII.

KARMIĆ BĘDZIE MOGŁA PANI ZDROWĄ PIERSIĄ. JEŻELI ZOSTANIE PRZEPROWADZONY ZABIEG OSZCZĘDZAJĄCY (O ILE WCZEŚNIEJ ODPOWIEDNIO ZOSTAŁ OZNAKOWANY GUZ) KONIECZNA BĘDZIE RADIOTERAPIA, KTÓRA W ISTOTNY SPOSÓB MOŻE UPOŚLEDZIĆ FUNKCJĘ GRUCZOŁU PIERSIOWEGO I UTRUDNIĆ LAKTACJĘ.

EWENTUALNA CIĄŻA I KARMIENIE NIE ZWIĘKSZA RYZYKO ZACHOROWANIA CZY NAWROTU RAKA.

 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również