Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-03-02 12:30:00

Kobiety nie znają wczesnych objawów raka jajnika

Tylko 3 proc. kobiet wie, jakie wczesne objawy może dawać rak jajnika – wynika z sondażu przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii na zlecenie fundacji Target Ovarian Cancer.

 

„Kobiety umierają niepotrzebnie każdego dnia, ponieważ nie znały objawów tej choroby zanim zostały zdiagnozowane w zaawansowanym stadium. Gdyby rak był wykryty we wcześniej, ich szanse przeżycia pięciu lat niemal by się podwoiły” – przekonuje Annwen Jones, dyrektor naczelna organizacji.

Rak jajnika jest określany jako “cichy zabójca” kobiet, gdyż panuje powszechne przekonanie, że długo rozwija się bezobjawowo, a gdy zostanie wykryty jest już za późno na skuteczną terapię.

Tymczasem, wydane w 2011 r. rekomendacje brytyjskiego Narodowego Instytutu Zdrowa i Standardów Klinicznych (National Institute for Health and Clinical Excellence - NICE) nt. rozpoznawania raka jajnika, wskazują, że wśród wczesnych objawów tego nowotworu występują: uczucie wzdęcia, zbyt szybkie uzyskiwanie uczucia pełności w żołądku, potrzebę częstego lub nagłego oddawania moczu oraz bóle brzucha lub podbrzusza.

„Rak jajnika daje wczesne objawy i gdyby został zdiagnozowany wcześnie to odsetek przeżyć wzrósłby do 70 proc.” – komentuje Jones. Obecnie, zgodnie z szacunkami, w Wielkiej Brytanii tylko 36 proc. pań przeżywa 5 lat od momentu zdiagnozowania tego nowotworu. Dzieje się tak, ponieważ w momencie wykrycia jest on już w bardzo zaawansowanym stadium.

Najnowszy sondaż został przeprowadzony przez instytut badawczy Ipsos Mori wśród nieco ponad 1 tys. kobiet. Jego wyniki wskazują, że w Wielkiej Brytanii wiedza na temat wczesnych objawów raka jajnika nie poprawiła się w ciągu ostatnich trzech lat.

Dlatego, fundacja Target Ovarian Cancer ocenia, że niezbędna jest kampania społeczna, która edukowałaby na temat raka jajnika i jego objawów.

„Szybki sukces można by osiągnąć za pomocą tak prostych metod, jak rozdawanie broszurek na temat objawów raka jajnika każdej kobiecie poddawanej rutynowemu badaniu przesiewowemu na raka piersi czy raka szyjki macicy (…)” – tłumaczą eksperci organizacji.

Do późnego wykrywania raka jajnika przyczynia się również brak wiedzy na temat jego objawów wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, oceniają przedstawiciele Target Ovarian Cancer. To sprawia, że oczekując na diagnozę kobiety tracą cenny czas, który mógłby być przeznaczony na leczenie. Wśród schorzeń, które często podejrzewa się u pacjentek mających wczesne objawy raka jajnika są np. rak jelita grubego, infekcje nerek, zespół jelita drażliwego, a czasami przypisuje się je również nieprawidłowej diecie.

W Polsce rak jajnika zajmuje piąte miejsce wśród najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet (po raku piersi, płuca, jelita grubego i trzonu macicy) i jest na czwartym miejscu pod względem zgonów z ich powodu (po raku płuca, piersi i jelita grubego). Jak wynika z danych Centrum Onkologii w Warszawie, w Polsce w 2009 r. raka jajnika zdiagnozowano u blisko 3,5 tys. kobiet, a ponad 2,5 tys. pań zmarło z jego powodu. Eksperci przewidują, że liczby te będą systematycznie wzrastać.

PAP - Nauka w Polsce

jjj/ tot/ bsz

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2012-04-27 11:39:46
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Ekspert-Polki-maja-mala-wiedze-na-temat-raka-jajnika,118418,8.html
 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2015-05-20 11:37:21
   

  http://www.medexpress.pl/brak-kategorii/onkolog-o-raku-jajnika-nie-ma-skutecznych-programow-profilaktycznych/59905/?utm_source=INIS&utm_medium=email&utm_campaign=Pakiet+onkologiczny+b%C4%99dzie+wre...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...