Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-03-05 19:11:40

Co oznaczają słowa "dobre rokowania"?

Proszę o wyjaśnienie co to znaczy dobre rokowania w moim przypadku. We wrześniu 2011 rozpoznano u mnie raka złośliwego sutka prawego carcinoma ducta infiltrans IIIAN2M0 ER2+Pgr-Her2-. Otrzymałam jeden kurs AC i 3 AT a potem nastąpiła mastektomia. Badanie histopatologiczne po operacji nie wykazało komórek nowotworowych. Dokładny wynik to:ad 1) Miąższ sutka o wzmożonej konsystencji z licznymi torbielkami. Makroskopowo guza nie znaleziono. Na licznych (17) przekrojach mikroskopowo stwierdza się fibroadenomatosis focalis, adenosis sclerosans, mastopathia cystica, mastitis chronica oraz lokalnie zaznaczona atypowość struktur morfologicznych. Zmiany poterapeutyczne. Brodawka zmiany poterapeutyczne. 12 wezłów chłonnych bez zmian nowotworowych. ad 2) Sine malignisatione. W badaniu USG przed chemioterapią węzły były powiększone 1.5 cm. , a w wyniku histopatologicznym brak zmian nowotworowych. Czy to znaczy, że nie
było tam komórek nowotworowych w ogóle, czy zostały wyniszczone w wyniku chemioterapii i dlaczego nie podano ile węzłów było spalonych chemioterapią. Nie wiem też dlaczego nie został określony czynnik przerzutowości G w wycinku pobranym podczas biopsji i czy to trzeba i można zrobić. Po operacji podano mi jeszcze dwa kursy AC. Teraz czekam na radioterapię, a potem jeszcze jakaś dalsza chemia. Nie wiem czy dobre rokowania oznaczają, że mogę się wyleczyć, czy też że przez jakiś czas nie będzie nawrotu choroby?
 

CAŁKOWITA ODPOWIEDŹ PATOLOGICZNA OZNACZAJĄCA ZNISZCZENIE WSZYSTKICH KOMÓREK NOWOTWOROWYCH JEST ZWIĄZANA Z BARDZO DOBRYM ROKOWANIEM.
U CHORYCH, U KTÓRYCH DOCHODZI DO CAŁKOWITEJ ODPOWIEDZI PATOLOGICZNEJ BARDZO RZADKO DOCHODZI DO NAWROTU CHOROBY. DODATKOWA CECHA PANI NOWOTWORU, KTÓRĄ JEST HORMONOZALEŻNOŚĆ I WIĄŻĄCA SIĘ Z TYM MOŻLIWOŚĆ WIELOLETNIEGO LECZENIA CELOWANEGO Z ZASTOSOWANIEM HORMONOTERAPII STANOWI KOLEJNY WSKAŹNIK DOBREGO ROKOWANIA.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również