Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-03-06 18:16:39

Interpretacja wyniku i dalsze leczenie

Mam 39 lat. Bardzo proszę o interpretację wyników i określenie jakiego mam raka, oraz sugestię dotyczącą dalszego leczenia (jakie leczenie , rodzaj i skład). W wycinkach z miąższu obu kwadrantów bocznych prawego gruczołu piersiowego, z rejonu zarośniętej loży po resekowanej uprzednio masie guza, odnotowano obecność sięgających podstawnej linii cięcia chirurgicznego preparatu obszarów ziarninowania i bliznowacenia oraz martwicy tkanki tłuszczowej w fazie resorpcji z towarzyszeniem rozproszonych ziarniaków histiocytarnych, w tym zlokalizowanych wokół szwów chirurgicznych. Ponadto w ocenianym obszarze stwierdzono utkanie licznych przewodów z rozrostami nabłonka o charakterze DCIS gr.3 (postać lita i czopiasta raka wewnątrzprzewodowego sutka) z cechami kanceryzacji zrazików oraz obecnością pojedynczych mikroognisk inwazji podścieliska wielkości 0,3 cm (carcinoma ductale invasivum G2). Utkanie nowotworu oddalone jest od najbliższych linii cięcia chirurgicznego miąższu sutka tj,podstawnej, przedniej (pozbawionej skóry) i o minimum odpowiednio:0,2 cm,0,2cm,i 0,4cm. Obecność pojedynczych przewodów z rozrostami typu DCIS gr.3odnotowano także w losowo pobranym wycinku z miąższu kwadrantu dolno-przyśrodkowego sutka. Wyróżniający się w obrębie dołu pachowego bardziej spoisty rejon stanowi obszar martwicy tkanki tłuszczowej w fazie resorpcji i włóknienia.

Badania immunohistochemiczne
-receptory estrogenowe: 85%/2+, TS 7/8(w.pozytywny)
- receptory progesteronowe: 20%/3+,TS6/8(w .pozytywny)
-Her2-(1+) wynik negatywny
-Ki-67 (+++)-odczyn pozytywny w ok 50% komórek raka.
 

W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI NALEŻY ROZWAŻYĆ POSZERZENIE ZABIEGU OPERACYJNEGO BOWIEM ISTNIEJE B. DUŻE RYZYKO, ŻE W POZOSTAŁYM FRAGMENCIE GRUCZOŁU PIERSIOWEGO ZNAJDUJĄ SIĘ RÓWNIEŻ ROZPROSZONE OGNISKA RAKA PIERSI. KOLEJNĄ KWESTIĄ JEST OCENA REGIONALNYCH WĘZŁÓW CHŁONNYCH, KTÓRE NIE ZOSTAŁY DO TEJ PORY OCENIONE.
LECZENIE POOPERACYJNE NA PEWNO BĘDZIE OBEJMOWAŁO CHEMIOTERAPIĘ I HORMONOTERAPIĘ.  W TEJ CHWILI NIE MOŻNA STWIERDZIĆ CZY KONIECZNA BĘDZIE RADIOTERAPIA - BĘDZIE TO ZALEŻAŁO OD DALSZEGO POSTĘPOWANIA CHIRURGICZNEGO I OCENY HISTOPATOLOGICZNEJ UZYSKANEGO MATERIAŁU.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...