Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-03-20 11:34:29

Zabiegi rehabilitacyjne ręki

Mam obrzęk limfatyczny lewej ręki. Mastektomię miałam w 2009 r. Zlecono mi rehabilitację: krioterapię na dłoń i całą k.g., agua-vibron na barki, kąpiel perełkową, masaż limfatyczny kończyny górnej. Jak często mogę wykonywać te zabiegi, bo słyszę, że nie powinnam stosować krio-terapii i agua-vibronu.

Nie ma ustalonej dokładnie ilości i częstości z jaką może Pani poddawać się zabiegowi. Najczęściej jednak stosuje się serię 10 zabiegów. Następnie lekarz ocenia efekty i decyduje o ewentualnej kontynuacji.

Z zabiegów wymienionych przez Panią, drenaż limfatyczny jest podstawowym zabiegiem mającym za zadanie likwidowanie obrzęku. Sam zabieg może być wykonywany codziennie, przez bardzo długi czas, do osiągnięcia zamierzonych celów.

Kąpiel perełkowa może być również wykonywana, jednak zwróciłbym uwagę, aby woda nie była za ciepła, gdyż zbyt wysoka temperatura wody może zwiększać obrzęk.

Aquavibron jest zabiegiem intensywnym, który może wywoływać silne przekrwienie w okolicy zabiegowej. Nie zalecam wykonywania tego zabiegu na kończynie dotkniętej obrzękiem, natomiast można go wykonywać na stronie zdrowej.

Krioterapia (zakładam że chodzi o krioterapię miejscową, wykonywaną za pomocą par azotu) jest zabiegiem działającym przeciwbólowo. W pierwszej fazie zabiegu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, jednak po pewnym czasie następuje ich silne rozszerzenie oraz przekrwienie tkanek, czego następstwem może być zwiększenie obrzęku. Z tego względu nie zalecałbym tego zabiegu, jednak to lekarz prowadzący zna Pani stan choroby i decyzja zależy od niego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...