Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-03-22 22:11:22

Trwała menopauza? Oszczędzanie ręki po usunięciu wartownika

Jestem po tumerektomii Intra lewej piersi i usunięciu węzłów wartowniczych pachy lewej. Po zakończonym leczeniu chemioterapią (6 x FAC) oraz 21 x naświetlań lewej piersi. Rozpoznanie histopatologiczne: T1cN0M0, carcinoma ductale invasivum mammae G2, MBR4, Lymphadenitis chronica 0/3, N(-)0/3, ER(-), PGR(-), Her2(-), guz w największym wymiarze 1,8 cm. Martwica – ok. 75 % masy guza, utkanie raka znalezione na obwodzie guza. Poza masą główną guza widoczne jest utkanie CDIS typu „Komedo” (NGR3). Margines od strony pachy 0,5 cm, pozostałe szerokie. Węzły chłonne wartownicze bez przerzutów raka. Mam 39 lat.

Proszę o opinię, czy zaprzestanie miesiączkowania po chemioterapii wraz z uderzeniami gorąca i potami zlewnymi wskazuje na stałą bezpłodność? Jakie są szanse, że jest to stan przejściowy? Proszę też o opinię, czy po tumerektomii lewej piersi i usunięciu węzłów wartowniczych pachy mam jakieś ograniczenia przy dźwiganiu ciężarów w lewej ręce? Nie zostało mi to określone przez nikogo w szpitalu i jeśli tak to jaki lekarz powinien to określić, czy może np. chirurg?

PRAWDOPODOBIEŃSTWO TRWAŁEJ MENOPAUZY WYNOSI W PANI PRZYPADKU OK. 40%. USUNIĘCIE WĘZŁÓW WARTOWNICZYCH NIE POWODUJE WYRAŹNEGO ZWIĘKSZENIA RYZYKA OBRZĘKU LIMFATYCZNEGO I Z TEGO POWODU NIE MA KONIECZNOŚCI OSZCZĘDZANIA KOŃCZYNY GÓRNEJ.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również