Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-03-21 18:45:00

MZ: chorzy na nowotwory nie stracą dostępu do leczenia

Pacjenci nie stracą dostępu do leczenia w ramach programów lekowych, które od 1 lipca zastąpią dotychczasowe programy terapeutyczne - zapewniła Agnieszka Gołąbek, rzecznik resortu zdrowia.

 

W mediach pojawiały się informacje, że w związku z zmianą programów terapeutycznych na lekowe (takie rozwiązanie wprowadziła ustawa refundacyjna) od 1 lipca chorzy na raka mogą mieć ograniczony dostęp do leczenia.

- Bezpieczeństwo osób chorych, m.in. na nowotwory i choroby rzadkie nie jest w żaden sposób zagrożone, będą mogli kontynuować terapie. Negocjacje z koncernami farmaceutycznymi dotyczące leków stosowanych w chemioterapii już się zakończyły. Trwają jeszcze rozmowy w sprawie jednego produktu stosowanego w programach lekowych - powiedziała rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Dodała, że do NFZ przekazywane są informacje o objęciu refundacją kolejnych leków stosowanych w chemioterapii i programach lekowych. NFZ musi - najpóźniej - do końca czerwca podpisać umowy ze świadczeniodawcami, by mogły być one realizowane od początku lipca.

- Fundusz dysponuje odpowiednim okresem czasu do przeprowadzenia kontraktowania w sprawie chemioterapii i programów lekowych - podkreśliła Gołąbek.

Według Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma programy lekowe będą istotnym obszarem dla innowacji farmaceutycznych. Mają one dotyczyć najciężej chorych pacjentów, w tym onkologicznych. W ocenie firm farmaceutycznych, jednak w wyniku zmian wprowadzonych przez ustawę refundacyjną pojawiło się ryzyko grupowania leków i wyznaczania limitów, powyżej których szpitale nie będą mogły dokonywać zakupów bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Z początkiem 2012 r. weszły w życie przepisy ustawy refundacyjnej. Zgodnie z nimi od 1 lipca programy terapeutyczne mają być zastąpione programami lekowymi. Dla każdego leku, w każdym wskazaniu, zostanie stworzony oddzielny program, jako jedna z form refundacji leku. Każdy program lekowy będzie nowym rodzajem świadczenia, na realizację którego świadczeniodawca musi zawrzeć oddzielną umowę.

Do 30 czerwca obowiązują terapeutyczne programy zdrowotne, stworzone z myślą o chorych, u których leczenie standardowo stosowanymi lekami nie przyniosło spodziewanych efektów. W ramach programów finansowana jest terapia wybranych jednostek chorobowych określonymi lekami. Ich wykaz określony jest w przepisach rozporządzenia MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Prezes NFZ wydaje zarządzenia w sprawie programów.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, leki refundowane mają stałe ceny i marże, a ich lista jest aktualizowana co dwa miesiące i publikowana w formie obwieszczenia MZ. W ocenie MZ usztywnienie cen ma doprowadzić do równego dostępu do leków, gdyż nie wszystkie apteki, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, stosowały promocje na leki finansowane przez NFZ.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2012-04-30 10:18:52
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Brak-cytostatykow-wciaz-odczuwalny-Ewa-Kopacz-obwinia-wszystkich,119183,14.html
 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2012-05-17 12:27:26
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Braki-cytostatykow-pod-lupa-prokuratora,119666,6.html
 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2012-08-03 12:15:12
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Umorzono-sledztwo-ws-braku-dostepu-do-lekow-onkologicznych,121330,2.html

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...
 • Avatar

  2022-06-11 10:19:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  5,5 roku temu miałam mastektomię radykalną piersi lewej i radioterapię. Wówczas histopat był taki: rak zrazikowy,...