Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-02 09:35:22

Zmiana ogniskowa w piersi, BIRADS 3

 Moja mama ma różne zmiany w piersi, kilka lat temu miała usuwane torbiele, obecnie miała wykonaną mammografię i usg piersi. Wyniki wyszły następująco: "Piersi tłuszczowo-gruczołowe. W rzucie kw górno-zewn piersi lewej widoczna jest poj. ostro konturowana zmiana ogniskowa 7mm. Drobne zwapnienia w obu piersiach. Mikrozwapnień nie stwierdza się. Zarys skóry piersi prawidłowy. Doły pachowe bez cech patologii. W badaniu usg w piersi lewej na godz. 11 - 2cm od otoczki widoczne jest hypoechogeniczne ostro konturowane ognisko 6mm, innych zmian ogniskowych nie stwierdza się. R.zmiana ogniskowa w piersi lewej prawdopodobnie łagodna Birads 3."
Mama ma 60 lat. Chciałam zapytać, czy powinna mieć zrobioną biopsję, bo na razie nic nie miała, czy te zmiany ogniskowe nie zmienią się w coś złośliwego? Na chwilę obecną miała tylko usg i żadnych dokładniejszych badań, boję się żeby to nie przerodziło się w coś złośliwego.

JEDNORODNE HYPOECHOGENNE ZMIANY ODPOWIADAJĄ TORBIELOM (POSZERZENIOM PRZEWODÓW WYPROWADZAJĄCYCH ZAWIERAJĄCYM PŁYN). O ILE NIE POWODUJĄ DOLEGLIWOŚCI BÓLOWYCH, NIE MUSZĄ BYĆ PODDAWANE BIOPSJI. W PRZYPADKU WĄTPLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNYCH RADIOLODZY ZAWSZE SUGERUJĄ WYKONANIE BIOPSJI WERYFIKUJĄCEJ CHARAKTER ZMIANY. Z OPISU WYNIKA, ŻE TAKICH WĄTPLIWOŚCI NIE MIELI.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również