Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-03-31 10:00:00

W katowickiej klinice powstał oddział chirurgii onkologicznej

Oddział chirurgii onkologicznej otwarto w piątek (30 marca) w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Znajdzie w nim pomoc nawet 500 pacjentów rocznie.

 

Do tej pory katowicka klinika znana była w kraju niemal wyłącznie z leczenia wad wzroku. Teraz rozwój onkologii następuje wraz z rozwojem oddziałów okulistycznych. Otwarcie nowego oddziału to zarazem zakończenie I etapu budowy Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej powstającego w katowickiej klinice.

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej będzie uruchamiane stopniowo. Po otwarciu oddziału chirurgii, do użytku oddane zostaną oddział onkologii z chemioterapią i radioterapii. Koszt dotychczasowych inwestycji związanych z onkologią w klinice okulistycznej to 9 mln zł. Całe powstające Centrum będzie kosztowało 91 mln zł.

Dzięki nowemu oddziałowi po raz pierwszy w woj. śląskim kobiety będą miały możliwość skorzystania z badania przy użyciu mammografu spektralnego. To drugie tego typu urządzenie w Polsce i piąte w Europie. Nowy oddział to nadzieja dla chorych przede wszystkim na raka piersi, ale też raka tarczycy, skóry i mięsaka tkanek miękkich.

Na otwartym właśnie oddziale każdego roku pomoc znajdzie nawet pół tysiąca pacjentów z całego kraju. Już dziś zgłaszają się do szpitala chorzy z innych województw, gdzie dostęp do diagnostyki onkologicznej i nowoczesnych metod leczenia jest mniejszy.

Onkologia w klinice okulistycznej to także szansa dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wraz z centrum diagnostyki w szpitalu powstanie Akademickie Centrum Onkologii, które będzie nowoczesną bazą diagnozowania i leczenia pacjentów, stanowiąc zarazem zaplecze dydaktyczne.

- Rolą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest kształcenie kadr medycznych na najwyższym poziomie, stąd też systematyczne wzbogacanie oferty kształcenia i tworzenie nowych jednostek dydaktycznych - wyjaśniła konieczność powstania Centrum prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dodała, że zadaniem Centrum będzie przede wszystkim opracowanie i realizacja standardów nauczania z zakresu onkologii oraz koordynacja działań szpitali klinicznych, których jednostki organizacyjne stanowić będą podstawową bazę dydaktyczną w nauczaniu w zakresie onkologii.

Rektor oraz prezydent Katowic Piotr Uszok podpisali też 30 marca umowę o współpracy i współdziałaniu w zakresie wczesnej diagnostyki i leczenia schorzeń nowotworowych sutka.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2012-08-06 15:01:13
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Katowice-oddzial-chirurgii-onkologicznej-stracil-kontrakt-NFZ-wypowiedzial-nagle-umowe,122150,1.html
 • agafi (offline)

   

  Avatar

  2012-08-21 21:51:08
   

  jestem w totalnym szoku po przeczytaniu tej informacji.....jak to możliwe.....byłam tam w maju operowana.....tak profesjonalnej placówki jakości usług ....opieki.......nie spotkałam.......porównywa...
 • marzusia (offline)

   

  Avatar

  2015-09-09 00:08:08
   

  byłam tam operowana w lipcu 2015,warunki wyśmienite,ale rzeczywiście są jakieś kłopoty chyba finansowe bo podczas mojego pobytu,na całym dużym oddziale ,były jeszcze tylko 2 może 3 osoby

Poczytaj również