Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-03 14:07:39

Czy to przerzuty raka piersi czy drugi rak?

W grudniu 2009 robiłam rezonans magnetyczny kręgosłupa z powodu podźwignięcia się i dolegliwości z tego powodu. Oprócz opisu różnych zmian był również opis podejrzenie zmian meta i to w wielu miejscach. Niektóre miały mieć szerokość około 2 cm. Oglądał płytę również neurochirurg /tęgagłowa/ i stwierdził, że nie są to zmiany meta i pod opinią się podpisał. Uspokoiłam się, ale ponieważ w okolicach kwietnia 2010 zaczęłam odczuwać dolegliwości bólowe w okolicach krzyża zaczęłam drążyć temat. Od wizyty u mojej pani ginekolog i cytologii nie minął rok, ale poszłam na badanie, aby wykluczyć sprawy ginekologiczne. Zostałam skierowana na USG no i niestety na obu jajnikach zmiany i w trzonie macicy polip mikro zmianą wyglądającą na zmianę nowotworową. 7 maja operacja, usunięcie jajników, macicy, jajowodów, wyrostka i części sieci mniejszej. Badanie cytologiczne wykazało: w jajnikach zmiany o charakterze przerzutowym, pod polipem zmiana złośliwa super mała, że nawet nie określono jej rozmiaru. Wymazy z jamy brzucha, sieć mniejsza, wyrostek, jajowody - wszystko
czyste.

W szpitalu,gdzie mnie operowano zrobiono mi usg piersi no i okazało się - w piersi prawej na godz.5 jest minimalna zmiana.Natychmiast miałam zrobioną biopsję gruboigłową no i badanie cytologiczne pobranego materiału. Określono wstępnie, że jest to zmiana G1. Wyznaczono mi natychmiast operację piersi na 16 czerwca 2010 /musiałam dojść do siebie po pierwszej/. W terminie odbyła się operacja oszczędzająca, ale ze względu na brak znacznika w szpitalu miałam usunięte pierwsze piętro węzłów chłonnych-8 sztuk. Badanie histolologiczne materiału wykazało zmianę G2 hormonozależną, umieszczoną w przewodzie mlecznym tzw. zmiana in situ. Wycięto ją z 4,5 cm zapasem. Wszystkie wycięte węzły czyste. Przed operacją miałam robioną mammografię. Po operacji 3 razy USG piersi zawsze jest ok.
W miesiąc po operacji w lipcu 2010 miałam podaną pierwszą chemię schemat AC. Dostałam 8 wlewów, ostatni 23 grudnia 2010. Oprócz bóli mięśniowych, które dość długo się utrzymywały nie miałam żadnych dolegliwości.
Pod koniec września robiłam usg piersi, jamy brzucha i vaginalne.Okazało się,że w okolicy miednicy mniejszej i między innymi na otrzewnej, kikucie pochwy od strony wewnętrznej - łącznie 7 zmian o charakterze naciekowym. Robiła to Pani, która ma w komputerze wszystkie wcześniejsze obrazy. Skonsultowałam wyniki z 2 chirurgami ginekologami i jednym, który operował mi pierś. Stwierdzili, wszyscy, że tylko chemia będzie najbardziej radykalna. Z tym,że pan, który operował mi pierś cały czas twierdzi, że ona nie mogła dać przerzutów ani do jamy brzucha ani do kości. Od października 2011 otrzymuję taxoter. Włączono mi również pamifos. Nie napisałam jeszcze, że w marcu 2011 robiłam powtórnie rezonans kręgosłupa /po czerwonej chemii/. Rezonans był robiony w innej jednostce celowo aby oglądało go inne oko. Rozmawiałam z panią doktor, która robiła opis po zrobieniu przez nią opisu, a nawet pokazałam poprzednie płyty. Pani doktor stwierdziła, że zmiany są, ale nie napisała, że są to zmiany nowotworowe. Najnowszą płytę oglądał jeszcze jeden doktor i stwierdził - brak zmian litycznych, jeżeli coś było to nic nie jest aktywne. Nową płytę oglądał również pan neurochirurg i nadal twierdził, że nie ma zmian meta. Przed podaniem taxoteru miałam robione markery CA15-3 - 80; CEA ponad 40, marker jajnika nie pamiętam, ale też zawyżony. Synevo wnioskowało powtórzenie badań, ale szkoda czasu dostałam chemię.
Co Pan na ten temat sądzi - 2 raki czy jeden -pierś? Co Pan sądzi o kościach w samym kręgosłupie jest ich naście, a jeszcze są żebra, mostek, obojczyki, kości ramieniowe, kości udowe, kość krzyżowa. Nie zażywam środków przeciwbólowych i oprócz typowych dość silnych skutków ubocznych taxoteru łącznie z odchodzącymi i brzydko pachnącymi paznokciami, z którymi nie mogę sobie poradzić, kości mnie nie bolą. Po 5 taxoterze 27 stycznia 2012 usg kontrolne - brak zmian w jamie brzucha i miednicy mniejszej. 8 marca CT jamy brzucha i miednicy mniejszej - brak zmian patologicznych w jamie brzucha i okolicach miednicy małej, zmiany meta na kości krzyżowej. Ciekawa jestem co Pan na ten temat sądzi i czy mogę jeszcze w jakiś sposób sprawdzić kości?

PRZEDE WSZYSTKIM KLUCZOWY JEST CHARAKTER ZMIAN PRZERZUTOWYCH Z USUNIĘTYCH JAJNIKÓW - KONIECZNE JEST UZYSKANIE OPINII PATOLOGÓW O PRAWDOPODOBNYM POCHODZENIU TEGO NOWOTWORU. DOBRE ZAKŁADY PATOLOGII CZĘSTO SĄ W STANIE Z DUŻYM PRAWDOPODOBIEŃSTWEM OKREŚLIĆ CZY KOMÓRKI PRZERZUTOWE MAJĄ CHARAKTER PRZERZUTÓW Z PRZEWODU POKARMOWEGO, PŁUCA, NERKI, PIERSI ITP. PRZERZUTY DO JAJNIKÓW CZĘSTO POCHODZĄ Z NOWOTWORÓW PRZEWODU POKARMOWEGO.
CZY W RODZINIE BYŁY JAKIEŚ ZACHOROWANIA NA CHOROBY NOWOTWOROWE? JEDNOCZESNE WYSTĘPOWANIE 2 LUB WIĘCEJ NOWOTWORÓW JEST RZADKIE, ALE SIĘ ZDARZA.
W PRZYPADKU GENETYCZNIE UWARUNKOWANEGO ZESPOŁU LYNCH MOGĄ WSPÓŁISTNIEĆ NP. NOWOTWORY PRZEWODU POKARMOWEGO, JAJNIKA, NEREK CZY PIERSI.
WĄTPLIWOŚCI INTERPRETACYJNE WYNIKÓW REZONANSU MAGNETYCZNEGO CO DO CHARAKTERU ZMIAN MOGĄ WYJAŚNIĆ INNE BADANIA NP. SCYNTYGRAFIA CZY PET.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...