Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-05 21:18:36

Operacja radykalna czy oszczędzająca?

Mammografia i USG: BIRADS 5, w sutku prawym na godz 8 i 2 cm od otoczki struktura hypoechogeniczna śr 8mm o zatartych obrysach. Doły pachowe wolne. Po biopsji cienkoigłowej rozpoznanie mikroskopowe: "Płaty i płaciki komórek nabłonkowych dwóch populacji: jedna bez - oraz druga mniej liczna z cechami umiarkowanej atypii." Lekarz sugeruje operację radykalną, przestrzegając przed skutkami radioterapii w przypadku operacji oszczędzającej (zwapnienie płuc?). CZY JEST TO ISTOTNE ZAGROŻENIE I, KTÓRE POWINNO ZADECYDOWAĆ O WYBORZE OPERACJI ? Mam 63 lata, dość płytki oddech, ale generalnie płuca OK. Piersi dość małe. Dodatkowo w przyp.decyzji o operacji oszczędzającej, LEKARZ WYMAGA UPRZEDNIEGO WYKONANIA REZONANSU magnet. piersi, co jest niełatwe do osiągnięcia i wydłuża czas czekania na operację (znalazłam miejscowość, gdzie mogłabym to badanie zrobić odpłatnie, ale zalecają robić 6 tygodni po BAC - CZY RZECZYWIŚCIE TRZEBA TYLE ODCZEKAĆ? Czy wymóg przedoperacyjnego rezonansu może się wiązać z faktem iż w szpitalu w którym miałabym się poddać operacji, podobno (?) nie ma możliwości wykonania podczas operacji badania śródoperacyjnego - brak patomorfologa(?). Chciałabym uniknąć operacji radykalnej ze względu na obawy przed obrzękiem limf oraz ograniczeniem sprawności ręki, itd. W przypadku operacji radykalnej miałabym w tym szpitalu mieć USUNIĘTE WSZYSTKIE WĘZŁY CHŁONNE - CZY JEST TO KONIECZNE, CZY
SZUKAĆ INNEGO SZPITALA? CZY WARTO ZAWALCZYĆ O OPERACJĘ OSZCZĘDZAJĄCĄ? CZY MAM SIĘ PRZEJMOWAĆ SKUTKAMI RADIOTERAPII? JAK SZYBKO POWINNAM MIEĆ OPERACJĘ ? (radykalną mogłabym mieć szybciej). Czy w przypadku decyzji o amputacji piersi można nie usuwać wszystkich węzłów chłonnych ? Czy to zależy od techniki stosowanej w szpitalu? Warto szukać szpitala z większymi możliwościami?

PROSZĘ SKONSULTOWAĆ SIĘ W INNYM OŚRODKU, KTÓRY MA DOŚWIADCZENIE W ZABIEGACH OSZCZĘDZAJĄCYCH. U PANI NIE MA NAWET MIKROSKOPOWEGO POTWIERDZENIA RAKA PIERSI. DLATEGO WYKONYWANIE MASTEKTOMII JEST W TEJ SYTUACJI POSTĘPOWANIEM ZDECYDOWANIE ZBYT RADYKALNYM. REZONANS MAGNETYCZNY NIE JEST NIEZBĘDNY DO ZAPLANOWANIA I PRZEPROWADZENIA ZABIEGU OSZCZĘDZAJĄCEGO.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również