Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-07 13:30:00

Warzywa mogą zwiększać szanse przeżycia kobiet z rakiem piersi

Zielone warzywa liściaste, takie jak kapusta i brokuły, mogą zwiększać szanse przeżycia kobiet z rakiem piersi - sugerują badania opublikowane na kongresie American Association for Cancer Research w Chicago. Jednak nie wszyscy onkolodzy się z tym zgadzają.

 

Z wcześniejszych obserwacji przeprowadzonych w Chinach, USA i Szwecji wynikało, że warzywa krzyżowe, takie jak warzywa kapustne, liściowe i rzepakowate oraz rośliny oleiste i przyprawowe, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi.

Z najnowszych badań wynika, że zwiększają one szanse przeżycia również kobiet, które zachorowały na raka piersi. AFP informuje, że w ramach Shanghai Breast Cancer Survival Study przebadano 4 886 Chinek w wieku od 20 do 75 lat, u których w latach 2002-2006 wykryto raka piersi w różnym stadium zaawansowania (od I do IV fazy).

Wykazały one, że te z nich, które po wykryciu choroby przez 36 miesięcy jadły więcej warzyw krzyżowych (średnio około 1 kg dziennie), wykazywały ryzyko zgonu mniejsze od 27 do 62 proc. Miały też o 35 proc. mniejsze ryzyko nawrotu choroby.

"Badania te przekonują, że chorzy na raka powinny spożywać więcej warzyw krzyżowych. Zawierają one substancje wykazujące działanie antyrakowe" - powiedziała podczas konferencji główna autorka raportu dr Sarah Nechuta z Vanderbilt University w Nashville (Tennessee).

Na zalety warzyw krzyżowych wskazywały również wcześniejsze badania specjalistów Vanderbilt University. Wykazali oni wtedy, że ludzie, którzy spożywają ich więcej żyją dłużej i rzadziej umierają na zawały serca.

Autorzy najnowszych badań twierdzą, że uwzględnili w nich styl życia kobiet chorych na raka, wykształcenie, poziom zarobków i aktywność fizyczną, a także stopień zaawansowania choroby nowotworowej. Inni specjaliści są jednak sceptyczni co do tego, czy warzywa faktycznie przedłużają życie chorych na raka.

Dr Laura Kruper, dyrektor Women's Health Center w City of Hope w Duarte (Kalifiornia) twierdzi, że trudno jest wykazać jakikolwiek związek między spożywaniem warzyw a przeżywalnością chorych raka. Jej zdaniem może o tym przekonać jedynie większa liczba badań uwzględniających znacznie dłuższy okres obserwacji.

Dr Nechuta przekonuje, że w Chinach warzywa krzyżowe są spożywane znacznie częściej niż w USA i Europie. Poza tym na Zachodzie spożywa się więcej brokułów, kalafiorów i brukselki niż chińskiej kapusty, która dominuje w Chinach. Dodała też, że u Chińczyków warzywa mogą być lepiej wchłaniane. Wykryto u nich geny wydłużające przemianę materii tych produktów.

HealthDay News pisze, że obie uczone zgodziły się, że mimo zastrzeżeń naukowych odnośnie przeprowadzonych badań nie ma wątpliwości, że warzywa, w tym warzywa krzyżowe, powinny być spożywane w jak największych ilości, i to przez wszystkich ludzi. Zaleca się by codziennie zjadać co najmniej 0,5 kg warzyw i owoców.

Warzywa krzyżowe, do których zaliczane są również rzodkiewka, rzepak, jarmuż, gorczyca, rukiew wodna, rukola i chrzan, zawierają witaminy, składniki mineralne, błonnik pokarmowy i związki zwane glukozynolanami. Glukozynolany i produkty ich rozkładu wykazują działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Wśród glukozynolanów wyróżnia się między innymi glukobrassycynę, synigrynę, synalbinę, glukorafaninę, glukonapinę i glukoiberynę. Podejrzewa się, że działanie przeciwnowotworowe wykazują glukorafanina i glukobrassycyna oraz produkty ich rozkładu, takie jak sulforafan i indolo-3-karbinol. Oba te związki znajdują się w dużych ilościach w brokułach, kalafiorze i czerwonej kapuście.

PAP - Nauka w Polsce

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • aquila (offline)

   

  Avatar

  2012-04-10 17:56:19
   

  przy spożyciu kilograma kapusty dziennie można się stać nieco kłopotliwym towarzysko a wtedy można umrzeć ze wstydu
 • kika2203 (offline)

   

  Avatar

  2014-03-06 12:32:03
   

  Kurcze! to szok, a ja tak lubię zjeśc wszystkiego po troszkę i co? Nie potrafię życ tylko warzywami, ale może trzeba by było spróbowac
 • beata1969 (offline)

   

  Avatar

  2016-06-20 17:56:09
   

  nie dam rady

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...