Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-13 16:22:41

Czy to obrzęk limfatyczny?

Jestem 14 miesięcy po mastektomii prawej piersi. Rak wykryty we wczesnym stadium (6mm), usunięte wszystkie węzły pachowe. Bez chemioterapii i radioterapii. Ćwiczyłam obie ręce pamiętając o pozycji ręki umożliwiającej odpływ chłonki z nadzieją że przy okazji ćwiczeń znikną dość nieestetyczne skrzydełka na moich tricepsach. Jeździłam też przez tydzień na nartach i po powrocie z nart moja prawa ręka od łokcia do ramienia jest 1cm szersza od prawej. Zaniepokojona przestałam ćwiczyć, jedynie wykonuję masaż prawej ręki w kierunku pachy. Nie wiem czy tak nierównomiernie na obu rękach rozwinął się triceps, czy to obrzęk limfatyczny. Czy można to jakoś sprawdzić? Czy ten 1cm to powód do niepokoju? Co powinnam dalej robić?

Obrzęk limfatyczny jest dosyć nieprzewidywalny i może pojawić się w każdym momencie po operacji. U niektórych osób pojawia się zaraz po zabiegu, a u niektórych nawet po okresie kilku lub kilkunastu lat, bez uchwytnej przyczyny. Również w Pani przypadku nie można dokładnie powiedzieć, czy powstała różnica jest powodem jazdy na nartach, czy przyczyną było coś innego.

Odnosząc się do Pani ćwiczeń. Jeśli ćwiczyła Pani obie ręce w taki sam sposób, to nie powinno dojść do pojawienia się różnicy w obwodach. Aby mogła pojawić się taka sytuacja, musiałaby Pani ćwiczyć tylko jedną rękę i to dodatkowo w dosyć intensywny sposób z stosunkowo dużym obciążeniem, wynoszącym nawet kilka do kilkunastu kilogramów (zakładam że tak nie było). Żeby potwierdzić, co jest powodem tej różnicy musiałaby Pani udać się do lekarza, a najlepiej do rehabilitanta zajmującego się leczeniem obrzęku. Powinien on również zmierzyć obwody kończyn, jak również palpacyjnie ocenić konsystencję tkanek.

Odnośnie zaleceń, na pewno powinna Pani obserwować dalej kończynę czy różnica nie zwiększa się. Ciężko jest powiedzieć, czy obrzęk będzie dalej narastał, czy zatrzyma się na tym etapie i tak pozostanie. Rozsądnym rozwiązaniem byłoby udanie się do rehabilitanta (jak już wspomniałem wcześniej) i omówienie ewentualnego wdrożenia bardziej agresywnej terapii pod postacią drenażu ręcznego, połączonego z kompresjoterapią. Jako uzupełnienie całej terapii zalecam kontynuowanie ćwiczeń, oraz automasaż, który Pani już wykonuje. Im wcześniej zostanie wdrożona kompleksowa terapia, tym są większe szanse, że obrzęk się nie rozwinie, oraz nie utrwali, dając tym samym możliwość jego redukcji.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...