Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-24 11:04:53

Arimidex, herceptyna, wczesne wykrycie przerzutów

Moje pytanie dotyczy stosowania Arimidexu. Przeczytałam artykuł, z którego wynika, że Arimidex jest skuteczniejszym lekiem niż Tamoxifen. Fragmencik: Arimidex detronizuje tamoksyfen - Najnowsze wyniki badania ATAC (Arimidex, Tamoxifen, Alone or in Combination) potwierdziły większą skuteczność anastrozolu (Arimidex firmy AstraZeneca) w porównaniu z tamoksyfenem w zmniejszaniu ryzyka nawrotu raka piersi u kobiet po menopauzie z nowo zdiagnozowanym wczesnym rakiem piersi. Wyniki te dotyczą pięcioletniego okresu leczenia uzupełniającego. Guz usunięty rok temu, ER(++) 70%, PGR(++) 60%, HER2 +3. Jestem po chemioterapii TAC, radioterapii, biorę tamoxifen i herceptynę. Mam 49 lat. Czwarta chemia zatrzymała mi miesiączkę. Kilka lat temu przeszłam operację usunięcia żylaków, teraz już pojawiły się nowe.

I kolejne pytanie: jak długo przyjmuje się herceptynę? Czy terapia obejmuje 17 podań, czy też podawana jest dokładnie przez rok, co oznacza 1 lub 2 podania więcej?

I ostatnie pytanie: W swoim artykule napisał Pan, że jeśli pojawią się przerzuty, to bez wpływu na długość życia pacjentki jest wczesne (przed wystąpieniem objawów) wkroczenie z agresywną chemioterapią. Dlatego nie wykonuje się częstych i dokładnych badań po zakończeniu leczenia systemowego. Czyli, że wczesne wykrycie wznowy czy przerzutu nie ma znaczenia dla dalszego procesu leczenia? Czy w takim razie w ogóle jest sens podejmowania ponownej walki skoro wynik jest przesądzony? Czy ja to dobrze rozumiem?

INHIBITORY AROMATAZY – NP. ARIMIDEX SĄ SKUTECZNIEJSZE NIŻ TAMOKSYFEN JEŻELI CHODZI O ZMNIEJSZENIE RYZYKA NAWROTU CHOROBY I EW. RAKA DRUGIEJ PIERSI. NIE MAJĄ ONE JEDNAK ISTOTNEGO WPŁYWU NA CAŁKOWITY CZAS PRZEŻYCIA CHORYCH, BOWIEM SĄ STOSUNKOWO BARDZIEJ TOKSYCZNE NIŻ TAMOKSYFEN – B. DUŻE RYZYKO OSTEOPOROZY I ZŁAMAŃ PATOLOGICZNYCH ORAZ WZROSTU POZIOMU CHOLESTEROLU I LIPIDÓW CO MOŻE ZWIĘKSZAĆ RYZYKO POWIKŁAŃ SERCOWO-NACZYNIOWYCH.

TERAPIA HERCEPTYNĄ OBEJMUJE 17 KURSÓW  –  51 TYGODNI LECZENIA.

WCZESNE WYKRYWANIE PRZERZUTÓW MA ZNACZENIE W INNYCH NOWOTWORACH TAKICH JAK RAK JELITA GRUBEGO, BOWIEM TAM PRZERZUTY POJAWIAJĄ SIĘ NAJCZĘŚCIEJ W WĄTROBIE I NIGDZIE WIĘCEJ. W TAKIEJ SYTUACJI WYCIĘCIE WCZEŚNIE WYKRYTYCH PRZERZUTÓW MOŻE POZWOLIĆ NA WYLECZENIE. W PRZYPADKU RAKA PIERSI POJAWIENIE SIĘ PRZERZUTÓW ŚWIADCZY GENERALNIE O ROZSIEWIE OGÓLNOUSTROJOWYM (WYSOKIE PRAWDOPODOBIEŃSTWO ISTNIENIA MIKROPRZERZUTÓW NIEWYKRYWALNYCH METODAMI DIAGNOSTYCZNYMI W INNYCH NARZĄDACH) W TAKIEJ SYTUACJI USUWANIE WIDOCZNYCH PRZERZUTÓW RAKA PIERSI NAWET GDY SĄ BARDZO MAŁE ABSOLUTNIE NIE GWARANTUJE WYLECZENIA.

Z TEGO POWODU LECZENIE ROZSIANEGO RAKA PIERSI JEST ZAWSZE LECZENIEM PALIATYWNYM. W TAKIEJ SYTUACJI W LECZENIU TRZEBA UWZGLĘDNIAĆ ZARÓWNO KONIECZNOŚĆ ‘TRZYMANIA CHOROBY POD KONTROLĄ’ JAK I TOKSYCZNOŚĆ LECZENIA. DANE NAUKOWE ŚWIADCZĄ O TYM, ŻE KOBIETY LECZONE OD MOMENTU WYKRYCIA BEZOBJAWOWYCH PRZERZUTÓW W PORÓWNANIU DO TYCH, U KTÓRYCH LECZENIE WDROŻONO GDY PRZERZUTY BYŁY WYKRYTE Z POWODU OBJAWÓW BĘDĄ ŻYŁY DOKŁADNIE TAK SAMO DŁUGO. TAK WIĘC CZĘSTA I DOKŁADNA DIAGNOSTYKA NIE TYLKO NIE POPRAWIA WYNIKÓW LECZENIA ALE RÓWNIEŻ WIĄŻE SIĘ Z REGULARNIE POWTARZAJĄCYM SIĘ STRESEM (W OCZEKIWANIU NA WYNIKI) - CO NIE JEST KORZYSTNE Z PUNKTU WIDZENIA CHOROBY.poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również